Studenti postdiplomskog studija Sveučilišta Duquesne iz Pittsburgha, Pennsylvania, posjetili su prošli tjedan zaprešićko Naše klasje, proizvođača svježe tjestenine, kako bi u toj kompaniji saznali više o održivosti. Američki studenti su je prepoznali po svom angažmanu u održivom poslovanju, zbog čega su zamolili vlasnika i direktora Zorana Šimunića da im bude mentor u njihovom projektu koji traje sada već šest mjeseci. Naime, preseljenjem u novi pogon 2019. godine, poznat kao ‘Zelena kuća‘, kompanija je dodatno naglasila svoju posvećenost zaštiti okoliša kroz održive prakse proizvodnje.
Upravo je to bio razlog njihovog dolaska u hrvatsku kompaniju, inače osnovanu 2001. kao greenfield investicija u proizvodnji prehrambenih proizvoda koja je u međuvremenu postala najveći proizvođač Aurelia svježe tjestenine od baranjske durum krupice. Kako je rekla Mia Bednaž, vanjska suradnica Našeg klasja, održivost je jedna od gorućih aktualnih tema kako u društvu, tako i u gospodarstvu i svakom obliku poslovanja. Pod Šimunićevim mentorstvom američki studenti proteklih šest mjeseci istraživali su održive prakse u industriji hrane putem digitalnih kanala. Posjetom proizvodnom pogonu u Zaprešiću pak predstavili su svoje ideje i prvu fazu svojih projekata, fokusirajući se na temu održive ambalaže.
- Iznenađeni smo predanošću kojom su studenti pristupili zadatku. Temeljito su istražili domaće i strano tržište. Pokazali su iznimno zanimanje za naš pristup održivosti koji je za njih bio inovativan. Razinu održivosti koja naša kompanija od 50-ak zaposlenih prakticira nisu imali prilike vidjeti u svojoj zemlji – objasnio je Šimunić.
Suradnja i rad na projektu nastavit će se, a u travnju očekuju završnu on line prezentaciju. Kako je rekla Bednaž, hrvatski proizvođači imaju proizvode i bogato iskustvo koje mogu donijeti na strana tržišta, a ova inicijativa ističe važnost međunarodne razmjene znanja i iskustava u stvaranju održivijeg gospodarstva.