Protekla 2016. godina jedna je od najuspješnijih godina u poslovanju Partner banke koju su obilježili stabilan i kontroliran rast aktive, iznimno visoka profitabilnost iz redovnog poslovanja te visoka iskazana dobit iz poslovanja, visoke rezerve likvidnosti, značajna naplata i smanjenje rizika starih loših plasmana uz iznimno malo novih loših plasmana. Sve to zajedno doprinijelo je poboljšanju svih pokazatelja stabilnosti, likvidnosti, strukture i kvalitete portfelja Banke.
Banka je godinu završila s aktivom u visini od 1.598 milijuna kuna što predstavlja rast od 110 milijuna kuna ili 7,4% u odnosu na prethodnu godinu.
Kreditni portfelj smanjen je za 11% primarno kao posljedica odluke Uprave da se napravi disperzija rizika velikih izloženosti i smanji izloženost prema velikim tvrtkama koje nemaju materijalno osiguranje čime je značajno poboljšana kvaliteta ukupnog portfelja Banke te značajno smanjen rizik potencijalnih gubitaka, dok je s druge strane povećano ulaganje u vrijednosne papire za gotovo 190 milijuna kuna, prvenstveno u obveznice Republike Hrvatske, korporativne obveznice državnih tvrtki te ulaganja u novčane fondove.
Uslijed toga kreditni portfelj prema tvrtkama smanjen je za 19%, ali je istodobno značajno povećano ulaganje u korporativne obveznice što je djelomično kompenziralo pad kredita tvrtkama. S druge strane, kreditni portfelj prema stanovništvu povećan za 30% te je time udio kredita stanovništvu dosegao gotovo 20% ukupnog kreditnog portfelja. Ukupni kreditni portfelj zajedno s korporativnim obveznicama na kraju 2016. godine iznosio je 876 milijuna kuna, dok su vrijednosni papiri RH i udjeli u novčanim fondovima iznosili 446 milijuna kuna.
Proteklu godinu obilježilo je i značajno je povećanje ukupne razine depozita za 181 milijun kuna ili 17% te su tako ukupni depoziti dosegli dosad najvišu razinu od 1.221 milijun kuna čime je Banka znatno osnažila svoju strukturu na strani pasive i time istodobno osigurala stabilne izvore financiranja za odobrenje novih plasmana. Visok rast posebno bilježe depoziti po viđenju od oko 61 milijun kuna ili 30% dok su oročeni depoziti narasli za 119 milijuna kuna ili 14%. Najveći dio od tog rasta od gotovo 93 milijuna kuna odnosi se na depozite stanovništva, a ostalih 88 milijuna kuna na depozite poslovnih subjekata.
Ukupni neto prihodi rasli su za 8,4 milijuna kuna ili 15% viši nego u prethodnoj godini. U navedenoj strukturi neto kamatni prihodi iznosili su 38,5 milijuna kuna te su rasli 3,5% u odnosu na godinu ranije, neto prihodi od naknada i provizija zabilježili su pad od 15%, dok su značajan rast i doprinos rezultatu Banke i u protekloj godini donijeli neto ostali nekamatni prihodi s ukupnim iznosom od 19,8 milijuna kuna te rastom od gotovo 8 milijuna kuna ili 67% u odnosu na proteklu godinu.
U skladu s tim, Banka je u 2016. godini ostvarila značajnu Dobit iz poslovanja prije rezervacija u visini 25,4 milijuna kuna što predstavlja izniman rezultat te iznimno visoku sposobnost Banke generiranju dobiti iz poslovanja u odnosu na kapital u visini od 15,79% (operativni ROE).
Prema revidiranim godišnjim izvješćima Banka je iskazala Dobit prije oporezivanja u iznosu od 11,44 milijuna kuna, te iskazala Dobit nakon oporezivanja u iznosu 9,05 milijuna kuna, a koja je u skladu s Odlukom Skupštine Banke pripisana kapitalu kao zadržana dobit čime je dodatno osnažen jamstveni kapital Banke. Koeficijent ukupnog regulatornog kapitala zadržan je na relativno visokom nivou od 16,62%.
Banke će i u narednom razdoblju usmjeriti sve svoje aktivnosti na unapređenju proizvoda i usluga. Prvenstveno se to odnosi na kreiranje novih kreditnih linija i proširenje ponude u poslovanju sa stanovništvom, ali i srednjim i malim poduzećima, kao i tehnološko unapređenje usluga platnog prometa kroz novo i modernije internet bankarstvo, te uvođenje usluge mobilnog bankarstva.
Zahvaljujemo se svim zaposlenicima na kvalitetnom i predanom radu te našim klijentima koji su prepoznali Partner banku kao kvalitetnog i sigurnog partnera te doprinijeli pozicioniranju Partner banke kao jedne od najkvalitetnijih domaćih banaka.