Aktualno
StoryEditor

Abeceda propadanja (3): Od Fima grupe i Fimi medije do Hidrocommercea

17. Ožujak 2019.

FIMA GRUPA

Brokerska tvrtka prerasla je u veliki nebankarski financijski koncern koji je poslovanje proširio i izvan granica − najprije u BiH i Srbiju, a potom  u Ukrajinu,te na Maltu. No partneri su se posvađali i uništili grupaciju, a ostale su samo Fima vrijednosnice.

FIMI MEDIA

Tvrtka Nevenke Jurak strelovito je rasla poslujući s državnim institucijama i tvrtkama. Nakon Sanaderova pada vlasnica je osuđena na dvije godine zatvora, pa je presuda poništena i proces još traje, a tvrtka praktički ne radi. Predloženo je brisanje iz Sudskog registra, ali je odluka preinačena i otvoren je stečaj.

FINVEST CORP

Bio je u problemima i prije dolaska stranog vlasnika, za vrijeme Marijana Filipovića, koji ga je osnovao. Tvrtka je u stečaju, ali navodno sad posluje bolje i isplaćuju udjele čak i malim dioničarima.

GENERALTURIST

Najstarija putnička agencija bila je u vlasništvu Žarka Kraljevića, pa obitelji Pećarević. Još 2007. imala je prihod od 286 milijuna kuna, koji je u recesiji prepolovljen. U sedam godina nabijeno je 135 milijuna kuna gubitaka, neuspješno se tražio strateški partner (TUI, Odien, adriatica.net i Uniline) i sve je završilo je stečajem 2014.

GEOFIZIKA

Tvrtka zbog koje su izbili prvi protuprivatitzacijski prosvjedi. Preko Školske knjige je u većinskom vlasništvu Ante Žužula. Kriza u poslovanju počela je uglavnom zbog izloženosti poslovima u Libiji. Prihodi iz 2010. od 200-tinjak milijuna kuna u 2014. su bili srezani na petinu i tvrtka je završila u stečaju.

GEOFOTO

Geodetska kompanija Zvonka Biljeckog vrtoglavo je rasla potkraj prošlog desetljeća, ali se preinvestirala i preko noći u recesiji ušla ‘u crveno‘. Stečajni postupak pokrenut je tek 2018.

GORTAN-ZADAR

Tvrtka je u stečaju, a dugogodišnji spor između bivših vlasnika i Zadra u vezi s komunalnom infrastrukturom za projekt zadarskog elitnoga kvarta poznatog kao TIZ

GORUP GRUPA

Poljoprivredna tvrtka je 2013. narasla do 675 milijuna kuna prihoda, a kad je zapala u dugove, vlasnik Božidar Gorup netragom je nestao početkom 2015. Kad se nakon više od dvije i pol godine vratio, dočekao ga je stečajni postupak otvoren još u rujnu 2016.

HERUC

Tvornica odjeće na zagrebačkoj Trešnjevki više ne postoji. Na tom mjestu sad su ‘coworking‘-prostori tvrtke HUB385 i Herucove Fabrike. Dragutin Biondić danas vodi Heruc kao investicijsku tvrtku s prihodima oko 15 milijuna kuna na godinu, što je 15-ak posto od stomilijunskih prihoda 2007.

HIDROCOMMERCE

Tvrtka je na vrhuncu, 2009., došla do 462 milijuna kuna prihoda. No Josip Kordić i njegov sin Boris poslovno su propali zbog avanturističkog ulaska u projekt Dubrovački vrtovi sunca, gradnja je zaustavljena zbog neriješenih vlasničkih odnosa u trokutu s državom i Perom Vićanom. Hidrocommerce je u stečaju od 2014.

Sutra: Od Hidroelektre niskogradnje do Keruma

22. studeni 2024 17:18