Aktualno
StoryEditor

Abeceda propadanja hrvatskih kompanija (2): Od Bricostorea do Radovanovićevog Eurolinea

16. Ožujak 2019.

BRICOSTORE

Francuski trgovci građevinskim potrepštinama poveli su se za austrijskim primjerom Baumaxa. Kad ni sa sto milijuna kuna prihoda nisu mogli do pozitivnog poslovanja, 2016. su u samo dva mjeseca proveli stečajni postupak, spakirali kovčege i izbrisali tvrtku.

BRODARSKI INSTITUT

Državna tvrtka koja je nekad bila jedna od perjanica hrvatske brodogradnje nedavno je uspjela drugi put izbjeći stečaj uplativši sve zaostale dugove, ali upitno je dokad će trajati bez kvalitetne i održive brodogradnje.

CB&I LUMMUS S.R.O.

Ova podružnica češke tvrtke u 2012. ostvarila je 175 mil. kn prihoda, nakon toga nije imala prihoda, promijenila je naziv u CB&I, a zbog duga od 25 mil. kn zagrebačka podružnica otvorila je 2016. skraćeni stečajni postupak.

CENTAR BANKA

Otišla u stečaj zbog neodgovornih vlasnika. Najteži uteg bili su nenaplaćeni krediti, a svaki od 20 najvećih dužnika koji su nabili dug od gotovo 380 milijuna kuna završio je u stečaju, predstečajnoj nagodbi, s blokiranim računima, milijunskim gubicima...

CITYEX

Završio u stečaju zbog dugova, tužio RH na međunarodnoj arbitraži tvrdeći da je država prekršila odredbe međunarodnog ugovora jer nije provela liberalizaciju poštanskog tržišta, pa strani investitor tvrdi da je pretpio 52 milijuna eura štete.

DINA PETROKEMIJA

Ugašena u rujnu 2016., stečajna trakavica trajala je do prošle godine kada je tvrtku kupio najbogatiiji Slovenac Vladimir Puklavec s motivom da na tom zemljištu gradi kopneni terminal za ukapljeni plin.

DIOKI

Uz Dinu Petrokemiju, još jedna tvrtka Roberta Ježića kojom nije znao upravljati, stvorivši dugove i brojne dubioze koje do danas nisu riješene.

ELEKTRO ENERGIJA ADRIA

Tvrtka u slovenskom vlasništvu osnovana je 2013., 2015. došla je do 200 milijuna kuna prihoda, a već u svibnju 2016. pokrenut je postupak likvidacije, koji je završio 2018.

EPH

Nakon raspada Vjesnikove kuće, Nino Pavić postao je najveći izdavač u Hrvatskoj. No nije dobro proučio propast Vjesnika. Prevelika ambicija s previše neprofitabilnih izdanja u recesiji ga je gurnula u predstečajnu nagodbu. Tvrtku je preuzeo Marijan Hanžeković i preimenovao u Hanza Media.

EUROLINE

Mercedes, odnosno Daimler AG, oduzeo je Miloradu Radovanoviću generalno zastupstvo, račun tvrtke je u blokadi, radnici su ostali bez plaća, a tvrtka završila u stečaju.

Sutra: Od Fima grupe do do Hidrocommercea

11. studeni 2024 21:33