Ana Stojić Deban upravlja Zagrebačkim Holdingom, jednom od najvećih tvrtki u Hrvatskoj i prema broju zaposlenih i prema prihodima. Holding broji oko 8500 zaposlenih i 460 milijuna eura prihoda. I u njezinom su menadžerskom timu većinom žene, što ne bi trebalo čuditi budući da smatra da žene odgovornije pristupaju zadacima te da bolje upravljaju i rješavaju konfliktne situacije.
Koje ste ključne upravljačke odluke donijeli u posljednjih godinu dana?
Ubrzali smo transformaciju kompanije i cilj nam je postati u potpunosti digitalizirana tvrtka. Idemo u korak s trendovima, ali s očekivanjima naših građana koji žele lakši i moderni pristup uslugama. Naša osnovna poslovna zadaća je biti servis Zagrepčanima, omogućiti im da velikom dijelu usluga
mogu pristupiti od doma, bez nepotrebnog trošenja vremena i novca. Zagrebački holding je prisutan na svim digitalnim platformama i chatu, a nedavno smo aktivirali i e-usluge. Građani sada većinu zahtjeva za administracijom usluga mogu dobiti elektronički – pristupajući putem sigurnog internetskog sučelja namijenjenog korisnicima, čime je znatno smanjena potrebna osobnog dolaska u poslovnice podružnica.
Na općenitoj razini, zadnjih godina ponajviše smo radili na smanjivanju svih potencijalnih rizika na poslovanje društva – tu prvenstveno mislim na smanjivanje zaduženosti i izloženosti pojedinim kupcima – te optimiziranju investicijskog dijela poslovanja.
Koliko su, po vašem mišljenju, pri upravljanju značajne hard, a koliko soft skills? Posjeduju li žene više mekih vještina u svom upravljanju?
Ovisno o sustavu kojim upravljate, ali otprilike je taj omjer podjednak. U složenijim sustavima, pogotovo u javnom sektoru, više do izražaja dolaze ‘meke‘ vještine. Dakako, ovisi od osobe do osobe, ali mislim da su na općenitoj razini žene tu u prednosti. Odgovornije pristupamo zadacima, posjedujemo visoku radnu etiku i mislim da bolje upravljamo i rješavamo potencijalne konflikte.
Što biste naveli kao vaše meke vještine?
Veliki sam radnik, oni koji me poznaju znaju koji je bio moj put u Holdingu. Prošla sam sve faze u tvrtki, od najnižih do upravljačkih funkcija.
Iskustvo sam kroz godine stjecala u različitim odjelima – od nabave, prodaje do financija – te podružnicama i centralnim službama. Mislim da zbog toga imam i visoko razumijevanje za probleme koje radnici nailaze u svom svakodnevnom poslu, ali i na ‘zakonitosti‘ koji dolaze s javnim sektorom. Maksimalno sam fokusirana na rezultat i ne bježim od donošenja teških odluka. Dapače.
Smatrate li da su žene povećanim angažmanom dovele same sebe u nepovoljan položaj? Koliko još uvijek vrijedi staro pravilo 8/8/8 (osam sati rada, osam sna, a ostalih osam obitelj, slobodno vrijeme, hobiji)? Što od navedenog najviše pati, odnosno kako sada izgleda taj omjer među uspješnim ženama?
Nije uvijek jednostavno uskladiti privatno i poslovno, osobito ženama, a poglavito majkama. I dalje žene imaju unutar obitelji više odgovornosti, čak i u situacijama gdje među supružnicima postoji dogovor i podjela obveza. Okolnosti su nas prisilile da odemo korak dalje u multitaskingu i upravljanju vremenom kako na kraju dana nešto ne bi, kako ste sami spomenuli, ‘patilo‘. Svoj posao obožavam, ali mi je obitelj na prvom mjestu i trudim se da se moje poslovne obveze ne prelamaju na njima. Stoga na kraju dana, najviše možda pati treći dio tog starog pravila – san.
Jeste li vi dostupni 24/7 na svim kanalima?
Holding se u Zagrebu brine za kompletnu podzemnu i nadzemnu infrastrukturu milijunskog grada, koji praktički ne spava. Iznenadni problemi su neizbježni, a lako eskaliraju ako se na njih pravodobno ne reagira. Jednostavno, morate biti stalno dostupni, ali naučite se živjeti s tim.