
Analiza HGK otkriva značaj, 'ovisnost' hrvatskog BDP-a o gospodarstvu Njemačke

Njemačka je ekonomski najsnažnija članica Europske unije. Njezinih 82,2 milijuna stanovnika čine oko 16% stanovništva i stvaraju oko 20,6% ukupnog BDP-a. Ona je ujedno i najveći izvoznik među članicama EU čiji izvoz čini gotovo 25% ukupne vrijednosti izvoza svih članica. Kretanje BDP-a u Njemačkoj posljednjih godina snažno je povezano s učincima globalne krize. Nakon znatnog pada u 2009. godini, usljedile su dvije godine dinamičnog rasta potaknutog niskom bazom, a nakon toga slijedi razdoblje stabilnog oporavka i laganog dinamiziranja stopa rasta.
Za razliku od Hrvatske, ali i većeg broja drugih članica (poput Grčke, Španjolske, Slovenije), u Njemačkoj su izravne posljedice globalne krize bile kratkotrajne, tako da je realna vrijednost BDP-a već u 2011. premašila pretkriznu razinu.
Analiza teme
- Kretanje gospodarstva Hrvatske je zbog relativno visokog udjela izvoza i uvoza roba i usluga u strukturi BDP-a nemoguće promatrati neovisno od zbivanja u međunarodnom okruženju, posebno najvećim vanjskotrgovinskim partnerima. To se najviše odnosi na Europsku uniju te pojedinačno na članice s najvećim udjelima u strukturi izvoza roba i usluga iz Hrvatske, a to su Njemačka, Italija, Slovenija i Austrija. U ovoj analizi obrađena je Njemačka, kretanja u njezinom gospodarstvu i utjecaj tih kretanja na Hrvatsku. Analiza je pokazala da dio inozemne potražnje koji se odnosi na Njemačku čini približno 16% inozemne potražnje za hrvatskim robama i uslugama, odnosno približno 5,5% ukupne potražnje u strukturi BDP-a. Na taj način je potvrđeno da prvenstveno zbog visokog udjela u izvozu usluga, točnije prihodima od turizma, kretanje potražnje u Njemačkoj bitno određuje kretanje izvoza i BDP-a Hrvatskoj, kazao je Zvonimir Savić, direktor Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK.
Ekonomski odnosi Njemačke i Hrvatske
Sve je to bitno za Hrvatsku zbog snažnog utjecaja izvoza roba i usluga na kretanje BDP-a. Naime, premda je udio robnog izvoza u BDP-u, koji je u 2015. godini iznosio 26,2%, relativno nizak u usporedbi s drugim članicama EU, pa i s prosječnim udjelom svih članica, s izvozom usluga ima značajan udio u BDP-u od više od 50%.
Najveći dio prihoda od izvoza usluga čine prihodi od turizma, a gosti iz Njemačke dug niz godina imaju daleko najveći udio u strukturi dolazaka i noćenja turista. Što se robne razmjene tiče, Hrvatska u Njemačku izvozi niz proizvoda, i kapitalnih i onih za široku potrošnju.
Zaključna razmatranja
Poznate su činjenice o povezanosti rasta gospodarstva i rasta ukupne potražnje, a također je poznato da rast potražnje obično dovodi do rasta vrijednosti uvoza roba i usluga.
Izvoz roba i usluga u Hrvatskoj čini oko trećine ukupne potražnje (domaće i inozemne) te znatno određuje kretanje BDP-a i stanje gospodarstva. Pritom je izvoz roba i usluga u Njemačku u 2015. godini činio oko 11% ukupnoga robnog izvoza te oko 21% ukupnog izvoza usluga.
Takvim se udjelima dolazi do zaključka da izvoz roba i usluga u Njemačku, uz trend rasta u proteklim godinama, čini oko 5,5% ukupne potražnje ili oko 16% ukupne inozemne potražnje za robama i uslugama iz Hrvatske.
Preuzmite ili pročitajte analizu Utjecaj njemačkoga gospodarstva na gospodarstvo Hrvatske (.pdf) HGK



