Vladajuća koalicija već je vjerojatno navikla na lagano podrhtavanje tla pod nogama uz ponavljanje iste mantre upućene javnosti da je Vlada stabilna. No, posljednji politički potres u HDZ-u ostavio je ozbiljne pukotine u tlu na kojem stoji aktualna vlast. Premijer Plenković i njegova desna ruka Jandroković u medijima objavljuju kako su spremni na sve pa i na izbore.
Opcija prijevremenih parlamentarnih izbora, međutim, nije vijest kojoj se veseli poslovna zajednica. Zatiranje postignuća, prkošenje napretku, zastoji - sve to još je prilično svježe u pamćenju gospodarstvenika.
>>> Jandroković: Spremni smo na sve scenarije, uključujući i izbore
- Budući da u Hrvatskoj imamo bogato iskustvo s čestim izborima, ono nam može reći kako su se negativno odrazili, ne samo na ostale dijelove društva, nego i gospodarstvo, slaže se i Anny Brusić, direktorica HUP - Udruge malih i srednjih poduzetnika, koja navodi primjer dužeg razdoblja u kojem se nisu raspisivali natječaji za korištenja sredstva iz EU fondova, što je za posljedicu imalo vrlo nisku iskorištenost tih novaca. Kao i to da se nakon toga u istom trenutku raspišu svi natječaji što predstavlja dodatnu prepreku te ne samo za poduzetnike, konzultante nego i državnu pravu, jer svi zajedno nemaju resursa obaviti takve zahtjevne poslove u isto vrijeme.
Osobito je nezgodno što se o prijevremenima izborima govori u ovoj godini koja je trebala ostati imuna na takva ‘potresna‘ događanja koja predstavljaju kočnicu za gospodarstvo.
- Ova, 2018. godina, trebala je biti prva, u ovom desetljeću, u kojoj ne bismo trebali imati izbore, niti parlamentarne, niti lokalne, niti predsjedničke, niti za EU parlamentarce. U prethodnim izjavama predstavnika Vlade RH, upravo to je bio glavni argument kako ove godine postoje uvjeti za provođenje dubljih i strukturnih reformi, za koje inače nema uvjeta, u vremenima ‘političke nestabilnosti“, a to izbori jesu, kaže Brusić.
Zakoni u zastoju negativno se odražavaju na gospodarstvo
Posljedica svih dosadašnjih, kako redovnih ali tako i prijevremenih izbora, bila je da su svi zakonodavni postupci ‘stajali‘ u mjestu. Zakoni i pravilnici nisu se donosili ni mijenjali čak i duže od 6 mjeseci, jer u tim vremenima nitko ne može ili ne želi potpisivati dokumente koji imaju bilo kakav učinak, a pogotovo financijski, tumači direktorica Udruge malih i srednjih poduzetnika pri HUP-u.
>>> Z. Marić: Ukupna jamstva Uljaniku gotovo 70 milijuna eura, velika vjerojatnost aktivacije
- Unatoč činjenici kako u redovnim vremenima, bez izbora, poduzetnici traže većeg reda u donošenju zakona i drugih propisa, odnosno da se oni sporije i učinkovitije donose, s dovoljnim vremenskim rokovima za njihovu procjenu učinaka na poduzetnike, dosadašnje hrvatsko iskustvo s izborima pokazalo je kako i vremena u kojima se ne donose propisi i zakoni, također negativno utječu na gospodarstvo. Nedonošenje propisa i zakona predstavlja nestabilnost za poduzetnike; ne znaju kako će se i u kojem smjeru razvijati određeno područje zakonodavstva te na što se trebaju pripremati u budućnosti. Zato i nije neobično da je jedna od osnovnih zahtjeva poduzetnika- predvidljivo, transparentno i poznato poslovno okruženje, zaključuje Brusić.
Pratite Lider na društvenim mrežama [mks_social icon="facebook" size="48" style="square" url="https://www.facebook.com/lider10media/" target="_blank"][mks_social icon="linkedin" size="48" style="square" url="https://www.linkedin.com/company/lider-press-dd/" target="_blank"][mks_social icon="twitter" size="48" style="square" url="https://twitter.com/lider_press" target="_blank"][mks_social icon="instagram" size="48" style="square" url="https://www.instagram.com/lider.media/" target="_blank"]