https://www.youtube.com/watch?v=YgSxRQsvwHs
Startup tvrtka Sophia Genetics primila je 30 milijuna dolara od londonskog investitora koji želi ostati anoniman za razvoj tehnologije bazirane na umjetnoj inteligenciji, koja dijagnosticira rak. Riječ je o aplikaciji koja detektira stanice tumora u urinu, krvi i DNA.
Sophia Genetics koristi tehnologiju umjetne inteligencije kako bi, analizirajući ljudski genom, dijagnosticirala bolesti poput raka. Tvrtku su utemeljili znanstvenici sa Stanforda i iz Švicarske. Trenutno opskrbljuju preko 33o bolnica diljem svijeta, tehnologijom potrebnom za genetsko profiliranje i dijagnostiku.
>>>Lijek Keytruda uskoro bi mogao istrijebiti rak
Nedavno je svoju ponudu proširila tako što je ponudila aplikaciju koja u krvi, urinu, cerebralnoj tekućini i DNA otkriva tragove stanica tumora.
Prikupljanje sredstava potrebnih za razvoj, jedno od posljednjih u nizu, organizirala je u Londonu tvrtka Balderton Capital. Riječ je o jednoj od najsnažnijih investicijskih kompanija u svijetu, a Spohiji Genetics taj je angažman donio 30 milijuna dolara od investitora koji želi ostati anoniman.
>>>Indijski regulatori sasjekli cijene lijekova protiv tumora za 86 posto
- Kako dijagnostička aparatura i sekvencori postaju sve jeftiniji i snažniji, tako mi vjerujemo da je moguće stvoriti softver koji će biti specijaliziran za analizu genoma, rekao je jedan od partnera Balderon Capitala James Wise.
Visoke ciljeve postavio si je startup Sophia Genetics čiji suosnivač Jurgi Camblong tvrdi kako može srušiti informacijske barijere između zdravstvenih institucija te omogućiti da "...informacije o pacijentima iz Londona i Pariza doprinesu boljem dijagnosticiranju i liječenju pacijenata u Laosu ili Riju."