Nacionalno vijeće za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije pohvalilo je u utorak mjere Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave i Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta radi preveniranja korupcijskih rizika, ističući da se samo transparentnijom javnom nabavom može poboljšati percepcija javnosti o korupciji.
Antikorupcijsko vijeće jednoglasno je poduprlo izvješća Državne komisija za kontrolu postupaka javne nabave i Ministarstva gospodarstva o provedbi mjera Akcijskoga plana za 2017. i 2018. godinu uz Strategiju suzbijanja korupcije za razdoblje od 2015. do 2020. godine.
>>>Javna nabava: Unatoč teoriji i novom Zakonu u praksi se javlja tek jedan ponuditelj
Elektroničkim oglasnikom javne nabave, internetskom platformom za objavljivanje postupaka javne nabave, cijeli postupak učinio se transparentnijim i dostupnijim javnosti, istaknula je državna tajnica Ministarstva gospodarstva Nataša Mikuš-Žigman podnoseći izvješće o provedbi mjera.
Dosad je preko e-savjetovanja provedeno 1066 savjetovanja o dokumentaciji za javnu nabavu, objavljena su 843 izvješća, a u tijeku je još oko 200 savjetovanja, što, istaknula je, pokazuje da sustav funkcionira.
Dodala je da je 2017. godine edukaciju o javnoj nabavi na strani ponuditelja i podnositelja prošlo 759 osoba, a 2018. godine njih 388 te da trenutačno 5098 osoba posjeduje certifikate iz područja javne nabave.
Predsjednik Antikorupcijskog vijeća Željko Jovanović pohvalio je provedene mjere i istaknuo kako se zakonodavni okvir koji je ključan za provedbu akcijskoga plana ostvaruje te ispravlja percepcija o problemu korupcije u javnoj nabavi.
Član tog vijeća Stevo Culej smatra da će percepcija korupcije u javnosti biti pozitivna tek kada netko zbog korupcije bude priveden pravdi. "Jel‘ ima netko da je novčano kažnjen zbog pogodovanja u javnoj nabavi, da je netko osim guljenja krumpira platio ijednu kunu i bio kažnjen?" upitao je Culej.
>>>Poklon priručnik za poduzetnike: Javna nabava – kako dobiti posao od države prema novim pravilima
Žigman mu je odgovorila da Ministarstvo gospodarstva redovito postupa po podnescima i provodi upravni nadzor te da - ako je prekršen zakon - pokreće optužni prijedlog koji dalje ima svoj put na sudu.
Ravnatelj Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave Goran Matešić rekao je da dobre vijesti često ne dolaze do medija, za razliku od nekih skandaloznih odluka u javnoj nabavi, te da je u tom smislu utjecaj na percepciju javnosti o korupciji ograničen.
"Javna nabava u javnoj upravi je sada gotovo u cijelosti digitalizirana, postoje elektroničke objave, elektroničko dostavljanje ponuda, elektronička evaluacija ponuda i e-žalbe, i to su moćni alati koji u znatnoj mjeri preveniraju mnoge koruptivne pokušaje", istaknuo je.