Predstavnici sindikata, udruga pacijenata i dijela političke oporbe u utorak su se okupili na okruglom stolu kako bi ponovno upozorili na opasnost od privatizacije primarne zdravstvene zaštite, koja se, ocjenjuju, najavljuje kroz prijedlog Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kao i na izostanak istinskih reformi zdravstva čiji se dug povećao na 9,5 milijardi kuna.
>>>Kujundžić: Ordinacija ništa ne mijenja za pacijente, nema privatizacije
Skup, u organizaciji Saveza samostalnih sindikata Hrvatske i njemačke političke zaklade Friedrich Ebert, okupio je mahom protivnike novog zakona, jer se nitko iz Ministarstva zdravstva nije odazvao kako bi branio najavljene zakonske izmjene, na koje je tijekom e-savjetovanja stiglo oko 5300 prijedloga i sugestija.
Rasprava o prijedlogu novoga zakona pretvorila se i u raspravu o neučinkovitosti sustava zdravstva opterećenog dugom od preko 9 milijardi kuna u kojemu je u proteklih 20-ak godina provedeno 20 sanacija s troškom od 22 milijarde kuna. Pomake nabolje, istaknuto je, neće donijeti ni novi zakon koji bi Sabor trebao donijeti do ljeta.
Tako je Marijo Drlje iz Udruge hrvatskih pacijenata ustvrdio kako ne postoji ni jedna studija koja pokazuje kakve su to dobrobiti novoga zakona te iznio prijedlog da bi hrvatski puk na referendumu trebalo pitati "kakvo zdravstvo želi".
>>> Danko Velimir Vrdoljak: Domovi zdravlja kakve sada znamo za nekoliko će godina nestati
U prilog takvim razmišljanjima iznesen je i podatak da se zdravstveni sustav 80 posto financira iz doprinosa pa građani trebaju imati mogućnost reći kakav sustav žele.
Jasna Krajačić, predsjednica Udruge za promicanje prava pacijenata, navela je primjer Italije u kojoj liječnik na primarnoj razini rješava gotovo svu problematiku, a u bolnice dolaze samo teški slučajevi.
"Talijanski obiteljski liječnici tijekom dežurstva dostupni su svojim pacijentima 24 sata dnevno, na mobitel, na e-mail", rekla je Krajačić te taj primjer suprotstavila situaciji u Splitsko-dalmatinskoj županiji, u kojoj, tvrdi, nema dežurnog stomatologa, a Split uopće nema dežurnu primarnu zdravstvenu zaštitu.
"Dostupnost zdravstvene zaštite mogla bi postati upitna ako nastavimo ovim smjerom", upozorila je.
Jedna od glavnih tema izlaganja sudionika bila je opasnost od privatizacije primarne zdravstvene zaštite. Iako je ministar zdravstva Milan Kujundžić nedavno izjavio da nema razloga za takva strahovanja, bivša sindikalna čelnica Spomenka Avberšek tu je ministrovu izjavu zanemarila kao "nove momente kojih nema u zakonskom prijedlogu".
>>> SSZSH: Stavljanjem zdravstva na tržište Vlada pretvara zdravlje u robu
"Protiv toga smo da u javne ustanove ulazi privatno zdravstvo. Javno dobro ne može biti na tržištu. Novi zakon neće donijeti kvalitetnije usluge u primarnoj zdravstvenoj zaštiti jer privatnici ni o čemu drugom ne razmišljaju osim o novcu i profitu", poručila je Avberšek koja smatra da je cilj ove vlade i ministra u cijelosti privatizirati domove zdravlja, koji su vlasništvo građana.
Istaknula je i primjer Slovenije koja je zaustavila širenje koncesija, a izjednačavanje plaća između koncesionara i zaposlenika domova zdravlja dovelo je do toga da su se koncesionari počeli vraćati u domove zdravlja.
Mladen Novosel iz SSSH podsjetio kako je njegov sindikat ove godine kao jednu od ključnih reformi naveo reformu sustava zdravstva, ali takvu da zdravstvo mora biti dostupno svim građanima i mora biti javno.
"Osamdeset posto sredstava u zdravstvo ulazi od naših doprinosa, što je na godišnjoj razini oko 20 milijardi kuna. Onda se valjda treba pitati i građane kakvo zdravstvo žele", poručio je. Reformom, kaže, treba stvoriti sustav koji neće biti podložan promjeni vlasti.
>>>Liječnicima koncesionarima novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti nema alternative
Iz redova političara na skupu su sudjelovali nezavisni saborski zastupnik Mirando Mrsić, potpredsjednik SDP-a i bivši ministar zdravstva Rajko Ostojić te Silvano Hrelja iz Hrvatske stranke umirovljenika.
Mrsić se zauzeo za reformu zdravstva u kojoj će se cijeli sustav depolitizirati a stranke "maknuti ruke s upravljanja bolnicama".
"Nijedan ministar dosad se nije prihvatio sveobuhvatne reforme zdravstvenog sustava zbog prevelikih izazova u nepovezanom sustavu, s velikim listama čekanja, prevelikim brojem bolnica, miješanjem javnog i privatnog, stranačkim rukovođenjem bolnicama i nepotrebnom zdravstvenom potrošnjom", rekao je Mrsić.
Ona vlada koja se odluči riješiti ovaj veliki problem, po Mrsićevu će mišljenju, imati 50 posto šanse da izgubi, ali i da dobije parlamentarne izbore.
"Za postojeći novac treba reorganizirati sustav koji će biti u funkciji zdravlja populacije, a ne u funkciji vlastitog opstanka", poručio je.
>>>KoHOM: Javnost se beskrupulozno plaši, neće doći do amerikanizacije zdravstvenog sustava
Potpredsjednik SDP-a Rajko Ostojić istaknuo je da će njegova stranka biti oštro protiv predloženog zakona, dok je Silvano Hrelja istaknuo da Hrvatska već 28 godina nema javno, već državno zdravstvo u kojemu o svemu odlučuju političke elite.
"Tijekom posljednjih 28 godina u Saboru se nije raspravljalo o poslovanju HZZO-a. Nema kontrole poslovanje toga zavoda, niti njegovih troškova, a sustav je bolestan i kontaminiran privatnim interesima", zaključio je Hrelja.