Aktualno
StoryEditor

BIS: Globalni dug mogao bi biti 13 tisuća milijardi dolara veći no što pokazuju službeni podaci

18. Rujan 2017.

Globalni dug možda je veći za 13 tisuća milijardi dolara no što službeni podaci pokazuju, upozorila je Banka za međunarodna poravnanja (BIS), objašnjavajući razliku računovodstvenom praksom koja u izračun ne uključuje pojedine izvedenice.

Na kraju ožujka ukupni je dug država i kompanija bez SAD-a iznosio 10.700 milijardi dolara, pokazuju podaci, a činjenica da bilance financijskih i nefinancijskih institucija prema važećim računovodstvenim propisima ne uključuju određene devizne izvedenice znači da nije poznato ni tko su vlasnici tog duga, upozoravaju iz BIS-a.

>>>Javni dug u svibnju porastao za 5,25 milijardi kuna na godišnjoj razini

- Taj je dug i dalje skriven, konstatiraju u najnovijem tromjesečnom izvješću čelnik BIS-ova monetarnog i ekonomskog odjela Claudio Borio i njegovi kolege Robert McCauley i Patrick McGuire.

- Budući da je riječ o izvedenici, većina tog duga prema važećim se računovodstvenim konvencijama ne prikazuje u bilanci unatoč tome što je u osnovi riječ o osiguranom kreditu s glavnicom koja se u cijelosti isplaćuje na datum dospijeća, upozoravaju autori BIS-ova izvješća, objavljenog u nedjelju.

Rizik neuvrštenog duga teško je procijeniti a najviše zabrinjava mogućnost manjka likvidnosti kakav je za vrijeme financijske krize zahvatio tržišta deviznih recipročnih (swap) ugovora i forward ugovora s utvrđenim datumom realizacije u budućnosti.

Pojašnjavajući rizik, autori dodaju: "Kratki rokovi dospijeća u većini deviznih swap ugovora i forward ugovora katkad uzrokuju veliki nesklad u ročnosti i zato generiraju velike zahtjeve za likvidnošću, posebno u razdoblju financijskog stresa".

>>>HGK: Inozemni dug Hrvatske pao za 1,1 posto

Prošle je godine vrijednost swapova i forward ugovora premašivala 3.000 milijarde dolara dnevno, što je više od polovine ukupnog prometa na deviznom tržištu, navode u BIS-u.

Više od 90 posto tržišta činile su dolarske transakcije a na devizne swap ugovore otpadalo je 75 posto ukupnog prometa.

Ti su vrijednosni papiri velikom većinom kratkoročni, ističu u BIS-u, navodeći podatak da je na kraju prošle godine rok dospijeća tri četvrtine njih bio kraći od godinu dana.

>>>Nakon 183 godine Danska konačno isplatila ukupan vanjski dug

Iako je od početka prošlog desetljeća nedospjeli iznos duga po deviznim swap i forward ugovorima učetverostručen, na 58.000 milijardi dolara, njegova se razina nakon financijske krize smanjila, odražavajući manju potrebu za osiguranjem s obzirom na osjetno manji obujam trgovinske razmjene i manja ulaganja.

22. studeni 2024 16:21