Hrvatska
StoryEditor

Grabar - Kitarović: Hrvatskoj treba reforma školstva i privatni sektor koji će omogućiti ženama integraciju i napredovanje

17. Studeni 2016.

Unatoč zakonima koji propisuju ravnopravnost spolova, u Hrvatskoj još uvijek nisu izbrisan stereotip da su djevojčice za jedna, a dječaci za druga zanimanja, rečeno je u četvrtak tijekom "četvrtastog" stola o (pod)zastupljenosti žena u STEM područjima znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike. Na forumu koji je organiziralo Veleposlanstvo Australije u Hrvatskoj s ciljem poticanja djevojaka i mladih žena da razmotre studiranje na području STEM-a, predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar - Kitarović istaknula je da smo iz škola uspjeli maknuti neke stereotipe, ali ne i iz svakodnevnog života.

Kao lideri, roditelji i članovi zajednice moramo se zamisliti obeshrabrujemo li svojim postupcima djevojčice, guramo li ih u nekakvu žensku skupinu zanimanja, rekla je predsjednica.

Dodala je kako testiranja pokazuju da su djevojčice u osnovnoj i srednjoj školi uspješnije od dječaka u hrvatskom jeziku i matematici, ali malo ih se odlučuje za STEM zanimanja. Ove je godine 80 posto mladića i tek 20 posto djevojaka upisalo Fakultet elektrotehnike i računarstva, kaže Grabar-Kitarović te pita gdje "gubimo" djevojčice koje su u ranijim fazama školovanja bile bolje u matematici i prirodnim znanostima?

Kod djevojčica se, smatra predsjednica, moraju njegovati ambicije, a i njima i dječacima treba govoriti da nema "muških" i "ženskih" zanimanja.

- Treba nam reforma školstva, društvo se mora za to pripremiti, ali i privatni sektor koji ženama mora omogućiti integraciju i napredovanje, istaknula je Grabar - Kitarović dodavši da se na STEM orijentiraju moderne i prosperitetne države, jer nudi poslove više dodane vrijednosti, inovativnost, kreativnost, ali i mogućnost za veću zaradu. STEM donosi i brži tehnološki i gospodarski napredak.

Zamjenik direktora Hrvatske udruge poslodavaca Bernard Jakelić smatra da Hrvatskoj treba radikalna reforma sustava obrazovanja, s obzirom da neki fakulteti imaju ograničene kvote i broj mjesta, dok s druge strane imamo podzastupljenost žena u STEM zanimanjima. Ipak, rekao je kako se posljednjih godina taj trend mijenja na bolje.

26. travanj 2024 01:14