Europska pravila o azilu, koja nalažu da zahtjeve za azilom mora obraditi prva zemlja članica u koju tražitelji azila stignu, izazivaju podjele u Europi, rekao je u ponedjeljak bugarski premijer Bojko Borisov, čija zemlja predsjeda EU-om u ovom polugodištu.
Nacionalističke, euroskeptične vlade u Poljskoj i Mađarskoj odbijaju primiti tražitelje azila po europskoj shemi po kojoj svaka država članica mora primiti određen broj izbjeglica kako bi se ublažio pritisak na Grčku i Italiju. Slovačka i Češka, pozivajući se na sigurnosne razloge, također su prema tome rezervirane.
- Dublinska uredba ne funkcionira kako želimo, rekao je Borisov.
- Ne samo da izaziva podjele nego je doslovno raskolila Europu, rekao je na zajedničkoj novinskoj konferenciji s češkim premijerom Andrejom Babišem.
>>>Juncker: Zapadni Balkan je ‘komplicirana regija’, treba jasnu europsku perspektivu
- Mislim da ćemo, uz povjerenje koje vlada među nama, pronaći kompromis, rekao je, dodajući da bi granice trebale biti zatvorene, a ljudi ulaziti samo preko službenih graničnih prijelaza.
Borisov je rekao da bi u trećim zemljama kao što su Turska i Libija trebalo sagraditi sigurnosne centre za smještaj migranata. Babiš je naglasio da Češka, koja s tim u vezi razmišlja slično kao i ostale članice Višegradske skupine, neće promijeniti stajalište.
- Zna se da se želimo boriti protiv tih kvota, rekao je. "Kvote su neučinkovite i potreban je kompromis."