Europski parlament službeno je raspravljao o ukidanju francuskog grada Strasbourga kao jednog od sjedišta te EU institucije. Parlament četiri dana svaki mjesec seli iz Bruxellesa u taj grad na granici Francuske i Njemačke što izaziva velike troškove. Inicijativa za ukidanje Strasbourga postoji već godinama, no odluka mora biti donesena jednoglasno tako da Francuska blokira svaki pokušaj promjena.
- Ono što je ove godine drugačije je nadolazeća odluka o preseljenju Europske agencije za lijekove (EMA) i Europskog nadzornog tijela za bankarstvo (EBA) iz Londona. Od njemačkih zastupnika iz pučke stranke je potekla ideja da se Strasbourgu ponude jedna ili obje agencije kako bi Francuska pristala da se Parlament prestane seljakati svaki mjesec. Francuski zastupnici iz redova pučana za to ne žele niti čuti i prijete izlaskom iz stranke ako ona tu ideju podupre, kazala je Biljana Borzan, predstavnica Europskog parlamenta za odnose s Europskom agencijom za lijekove.
>>>Plenković: Najteže je pronaći prigodan prostor za hrvatsko sjedište EMA-e
Logika zamjene je čisto ekonomska, grad Strasbourg ne bi izgubio prihode koje u turizmu i drugim uslugama ima od Parlamenta jer bi ih nadomjestio, između ostalog, stalnim boravkom preko tisuću dobro plaćenih stručnjaka iz EU agencija. S druge strane, prestiž i politički značaj agencija je puno manji u usporedbi s Europskim parlamentom.
- Sklona sam podržati rješenje koje bi ukinulo mjesečnu selidbu Parlamenta i povezane troškove, no dok god postoji šansa da Hrvatska dobije Europsku agenciju za lijekove ne bih pristala na to. Nažalost, imam dojam da su naše pripreme za kandidaturu počele kasno i da sporo napreduju. Nadam se da radna skupina osnovana pri Vladi prošli mjesec nije formirana u svrhu alibija, komentirala je Borzan.
>>>Vlada osnovala radnu skupinu za EMA-u
Stockholm, Beč, Dublin, Kopenhagen i drugi europski gradovi, odnosno njihove države, su već prošle godine imali razrađene strategije i elaborate za svoje kandidature. Hrvatska vlada je tek nedavno, na sjednici 8. lipnja donijela odluku o osnivanju radne skupine za pripremu kandidature.
>>>Zagreb ispunjava kriterije za sjedišta dviju europskih agencija, Plenković lobira za EMA-u
Sadašnje sjedište agencije u Londonu prostire se na 26 tisuća četvornih metara, njihovu zgradu samo u 2015. godini posjetilo je preko 30 tisuća znanstvenih eksperata, pacijenata i zdravstvenih djelatnika. Agencija ima godišnji budžet veći od 300 milijuna eura, a zapošljava oko 900 visokokvalificiranih osoba.