Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović sudjelovala je u donošenju odluke o protjerivanju ruskog diplomata, no također je potvrdila da njezin poziv ruskom kolegi Vladimiru Putinu da posjeti Hrvatsku, ostaje na snazi. No, Rusko veleposlanstvo priopćilo je da će s obzirom na neprijateljski korak koji je Hrvatska poduzela u odnosu na Rusiju, vjerojatno će biti određenih korektiva po pitanju dolaska predsjednika Vladimira Putina u Hrvatsku.
Bivši veleposlanik u Moskvi Božo Kovačević objasnio je da korektiv u ovom slučaju znači postavljanje uvjeta vezano uz dolazak ruskog predsjednika.
- Izjava je dana na pretpostavci da je Hrvatskoj više stalo da Putin dođe u posjet, nego Rusiji. Posjet je najavljen na najopćenitiji način, a Putin sigurno neće u Hrvatsku dolaziti ako unaprijed ne bude zajamčeno da će se tim posjetom nešto postići, izjavio je Kovačević gostujući u emisiji Studio 4.
>>>‘Neprijateljski korak’: Rusi najavili korekcije povezane s Putinovim posjetom Hrvatskoj
Kohezija unutar EU-a i NATO-a u zadnje vrijeme nije na najjačoj razini i napad u Britaniji iskorišten je da se to promijeni, smatra Kovačević. Dodaje kako su u svemu najbitniji dokazi, kojih još nema.
Mobilizacija protiv Rusije
- Ne tvrdim da nije točno ono što tvrdi Britanija, ali nepobitnih dokaza za to još nema, kazao je i dodao da smatra da se nedvojbeno radi o ‘mobilizaciji protiv Rusije‘.
- Zločin u Britaniji nije dostatan za takvo nešto i iza toga stoji nešto što javnosti nije poznato. U obzir treba uzeti i da je Rusija intervenirala u Gruziji 2008., u Ukrajini 2014. te onemogućila rješenje u Siriji kakvo je nametao SAD. Također, Rusija je objavila kako može parirati američkoj proturaketnoj obrani, smatra Kovačević.
>>>Dalić: Zategnuti odnosi s Rusijom neće utjecati na ishod pregovora o nagodbi u Agrokoru
Kovačević smatra da bi bilo korisno kada bi Hrvatska prednjačila u procesu ‘deeskalacije sukoba‘, kad do njega dođe te se posebno osvrnuo na slučaj Agrokor.
- Radi se o velikim financijskim interesima i ruska vlada neće poduzimati odluke koje će otežavati situaciju njihovim bankama, kazao je.
Naglasio je da je, ipak, najveći predmet spora energetski sukob i nadmetanje Rusije i SAD-a za europsko tržište.