Aktualno
StoryEditor

Bruxelles predlaže naplaćivanje poreza za dijeljenje linkova

10. Lipanj 2018.

Uskoro bi moglo odzvoniti dijeljenju sadržaja na internetu kakvim smo ga dosad poznavali, zbog nove europske direktive koja obuhvaća filtriranje objavljenog sadržaja, te uvođenje poreza na vijesti, prenosi portal EFF. Riječ je o člancima 11 i 13 europske direktive o jedinstvenom digitalnom tržištu protiv kojih su pokrenute akcije za njihovo odbacivanje.

Copyright direktiva donesena je još 2001. godine, no sad je već iznimno zastarjela. Zastupnici u Europskom parlamentu Piratske stanke na čijem je čelu njemačka političarka Julia Reda iznijeli su niz dobrih ideja o izmjenama europskog Zakona o autorskim pravila koje su predstavili pred Parlamentom u srpnju 2015. godine. Međutim Komisija je odbacila  većinu njihovih ideja, te umjesto toga u listopadu 2016. objavila prijedlog zakona koji se odnosi na davanje novih odgovornosti izdavačima.

>>>EK pokrenula javno savjetovanje o lažnim vijestima i internetskim dezinformacijama

Njemački europarlamentarac Axel Voss prije nekoliko mjeseci predstavio je novi set prijedloga koje naziva ‘kompromisom‘, no taj kompromis je znatno gori od prijedloga EK. Stvar je ozbiljnija tim što je Voss na čelu Odbora Europskog parlamenta za pravna pitanja.

Ono što najviše zabrinjava u izmjenama zakona jest uvođenje poreza na dijeljenje poveznica kojeg bi vlasnicima autorskih prava isplaćivali izdavači online vijesti kao povlasticu za korištenje citiranog teksta u sklopu poveznice na izvornu vijest.

Vossove najnovije izmjene bi porez na poveznice označile kao neotuđivo pravo, što znači da ga se vlasnici autorskih prava ne mogu odreći čak i ako to žele.

>>>DZNAP: Redefiniran je odnos s press clipping agencijama, povećane naknade za autorska djela

Prema tome izdavači online vijesti neće moći objavljivati svoje priče namijenjene besplatnom korištenju, primjerice pomoću Creative Commons licence. Kada je sličan neotuđiv porez donesen u Španjolskoj, Google News je zatvorio podružnicu u zemlji, a slična stvar bi se mogla dogoditi u cijeloj Europi ako novi zakon bude izglasan.

Naknada knjižnicama

To nije sve. Voss predlaže da bi korisnici poreza na poveznice trebale biti i novinske agencije, koje često objavljuju sirove informacije temeljem kojih novinari niza medijskih kuća pišu članke, te da bi knjižnice trebale naplaćivati izdavačima ‘naknadu‘ za pružanje usluga iznajmljivanja njihovih djela.

>>>Kršenje autorskih prava: Spotify suočen s tužbom ‘teškom’ 1,6 milijardi dolara

Iako Voss nije uspio stvoriti prijedlog zakona o filtriranju objavljenog sadržaja gorim no što je bio, situacija je svejedno loša. Prijedlog većinom cilja na stranice na kojima korisnici prenose video i glazbene sadržaje, a prijedlog ima dovoljnu širinu da bi se mogao odnositi na bilo kakav sadržaj kojeg prenose korisnici, pa čak i urednički sadržaj online enciklopedija.

23. studeni 2024 08:53