Na Zagrebačkoj je burzi protekloga tjedna nastavljen trend niske likvidnosti, s redovnim prometom dionicama koji se u prosjeku dnevno kretao oko 7 milijuna kuna, dok su Crobexi skliznuli drugi tjedan zaredom i zaronili na nove najniže razine od lanjskog rujna.
Crobex indeks spustio se protekloga tjedna 1,27 posto, na 1.861 bod, a Crobex10 za 1,28 posto, na 1.102 boda, pa su zaronili na nove najniže razine od rujna 2016. godine.
Redovni promet dionicama iznosio je 35,74 milijuna kuna, što je otprilike 5,1 milijun više nego u tjednu ranije. Uz to, u blok transakciji redovnim izdanjem Adrisa ostvareno je još 10,7 milijuna kuna po cijeni od 567,5 kuna po dionici.
>>> Crobexi na putu tjednog gubitka od jedan posto, kredit propeo dionicu Petrokemije
"Protekloga tjedna na burzi je nastavljen trend niske likvidnosti, pri čemu je prosječni redovni dnevni promet iznosio oko 7 milijuna kuna, kao posljedica opreza investitora radi situacije u Agrokoru te Hanfine odluke da se nastavi obustava trgovanja dionicama iz sastava tog koncerna do objave revidiranih godišnjih izvještaja za 2016. godinu i izvještaja za prvo tromjesečje 2017. Crobexi su pali oko jedan posto, ponajviše uslijed oštrijeg pada na samom početku tjedna", kaže Luka Grgić, financijski analitičar u Zagrebačkoj banci.
Kako dodaje, u fokusu investitora bile su dionice Valamar Rivijere, kojima je protrgovano 6,7 milijuna kuna, a kompanija je u utorak objavila da je zajedno s PBZ CO obaveznim mirovinskim fondom predala ponudu za ulaganje i dokapitalizaciju društva Helios Faros u visini od 650 milijuna kuna u petogodišnjem razdoblju, čime bi kompanija nastavila svoje aktivno širenje na Jadranu nakon akvizicije Hotela Baška u 2015. i Imperial Rab krajem 2016. godine.
Cijena te dionice blago je pala na tjednoj razini, za 0,27 posto, na 40,22 kune.
Po likvidnosti slijedi dionica HT-a, s prometom od 3,85 milijuna kuna i padom cijene za 1,75 posto, na 168 kuna.
Nešto veći promet ostvaren je i povlašenim izdanjem Adrisa, 2,14 milijuna kuna, a cijena mu se spustila 1,7 posto, na 462 kune.
>>> Arena Hospitality Group planira prikupiti do 750 milijuna kuna novog kapitala
Od ostalih važnijih korporativnih vijesti, Grgić ističe da je u ponedjeljak započeo upis novih dionica u procesu dokapitalizacije Arena Hospitality Groupe, čiji je cilj prikupljanje 80 do 100 milijuna eura za nova ulaganja i akvizicije u Hrvatskoj i izvan nje.
Cijena te dionice pala je 4,6 posto, na 455 kuna.
U ponedjeljak je također objavljena vijest da je Đuro Đaković obustavio postupak povećanja temeljnog kapitala, jer nije dostignut prag uspješnosti izdanja, što je izazvalo negativnu reakciju investitora, pa je ova dionica zaključila tjedan s korekcijom cijene od 7,8 posto, na 37,8 kuna, navodi Grgić.
Veći cjenovni pad među likvidnijim izdanjima zabilježila je i dionica Uljanik plovidbe, za 7,95 posto, na 139 kuna, a znatno su prošloga tjedna pojeftinile i dionice Atlantske plovidbe, za 7,5 posto, te Luke Rijeka, za 7 posto.
>>> Turisthotel planira izdvojiti 32 milijuna kuna za dividende
"Turisthotel je u srijedu priopćio da će se na glavnoj skupštini 29. lipnja odlučivati o prijedlogu da se za dividendu izdvoji ukupno 32 milijuna prošlogodišnje neto dobiti, a kako je već isplaćen predujam od 58 kuna po dionici, dioničarima će se isplatiti još dividenda od 30 kuna po dionici", zaključuje Grgić.
Dionica Turisthotela poskupila je 0,81 posto, na 3.125 kuna.
Najveće dobitnice među likvidnijim izdanjima bile su, pak, dionice HPB-a, s rastom cijene za 11,54 posto, Kraša, za 10,57 posto, i Ingre, za 7 posto.