Diljem svijeta 3. svibanj obilježava se Dan slobode medija. Tim je povodom Sindikat novinara Hrvatske (SNH) pozvao je svoje članove, kao i sve druge novinare i medijske radnike u Hrvatskoj, da simboličnom akcijom Pet minuta gromoglasne tišine od 11:55 do 12 sati, upozore svoje čitatelje, gledatelje i slušatelje na sve lošiji položaj novinara i medija, čime se izravno ugrožavaju sloboda medija i pravo javnosti na kvalitetno informiranje.
Prema indeksu razvijenosti slobode medija Hrvatska na tradicionalnoj listi Reportera bez granica ove godine našla na 64. mjestu. Svrstana je u skupinu problematičnih zemalja, daleko od, primjerice, Slovenije koja je u tom poretku na 34. poziciji. Našli smo se u društvu Armenije, Haitija i Bosne i Hercegovine, te jedno mjesto ispred Grčke.
Hrvatski su novinari "zarobljeni" na više načina, piše Sindikat novinara Hrvatske, upozoravajući na učestale tužbe za tzv. sramoćenje koje vode autocenzuri, politizirani javni servis i Vijeće za elektroničke medije, statute medija koji se ne poštuju, nekažnjavanje napada na novinare, nedostatak javnih potpora, otkazivanje kolektivnih ugovora, zabranu rada sindikalnog rada, neplaćeni prekovremeni i noćni rad te rad nedjeljom i blagdanima...
Težak je i položaj tzv. slobodnih novinara, oni se za taj status odlučili svojom slobodnom voljom, kao što je to slučaj u drugim zemljama EU, nego su u taj položaj gurnuti voljom poslodavca koji ih odbijaju zaposliti, iako bi to po zakonu morali učiniti, navodi SNH, uz poruku - nemojte novinare pretvarati u robove 21. stoljeća.
https://twitter.com/SeverMaja/status/1124196412546220032
- Bez prave slobode medije ne može biti ni prave demokracije. Prava sloboda medija može se postići isključivo tako da se mediji oslobode svakog utjecaja i kapitala i politike - tako da budu u vlasništvu čitavog društva, medijskih radnika i/ili lokalne zajednice a ne kapitala, ali pritom potpuno neovisni od političkih elita, poručuje Radnička fronta u priopćenju povodom Svjetskog dana medijskih sloboda.