Aktualno
StoryEditor

Deranja: Došli smo do dna, patimo od kroničnog nedostatka radne snage

20. Rujan 2018.

Zbog kroničnog nedostatka radne snage, Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) zatražila je od Vlade i Ministarstva financija da rastereti opterećenje rada i učini neoporezivom 13. plaću, uplate za dodatno zdravstveno osiguranje te dodatke za topli obrok, prijevoz i smještaj, što bi poslodavcima omogućilo povećanje radničkih plaća, a državni proračun ne bi bio na gubitku.

- S predloženim izmjenama poreznih zakona neće se ništa promijeniti. Došli smo do dna, patimo od kroničnog nedostatka radne snage. Možda se u Zagrebu ne vidi toliko taj nedostatak, ali od naših članica iz drugih dijelova Hrvatske neprestano nam pristižu apeli i upozorenja. Posla ima više nego ikad, ali nema ga nitko napraviti. Bazen je ispražnjen. Kad smo apelirali ranije na Vladu, nisu dizali kvote za strane radnike, a sad kad su ih podigli, nitko ne dolazi raditi kod nas. Naravno, uz takvo opterećenje rada i kad naši radnici idu van, tko bi došao raditi kod nas? Svugdje u okruženju su plaće veće i ne treba posebno objašnjavati što će se dogoditi otvaranjem Austrije i Slovenije – kazala je na konferenciji za novinare predsjednica HUP-a Gordana Deranja.

>>>Željko Garača: Čudnovati PDV – može li smanjenje opće stope PDV-a dovesti do povećanja cijena?

HUP-ovci su konstatirali da u Hrvatskoj trenutno postoji između 40 i 50 tisuća otvorenih natječaja za posao na koja se nitko ne javlja, dakle između 40 i 50 tisuća radnih mjesta na kojima nitko ne želi raditi. Poseban problem je u prerađivačkoj industriji, u kojoj je posao težak, a plaće za konkurentne zemlje male, pa onda radnici lakše odlaze trbuhom za kruhom. K tome, prosječna starost zaposlenika u prerađivačkoj industriji je visoka, a mladi ljudi nisu zainteresirani za tu vrstu poslova te ova industrijska grana može računati samo s produbljivanjem problema. Ako se nešto ne poduzme.

- Mi smo u elementarnoj nepogodi nedostatka radne snage. Okvir nije dobar i treba ga mijenjati. Potrebno je otvoriti tržište rada i dozvoliti poduzetnicima da se sami snađu. Na tržištu rada u Hrvatskoj postoje otvoreni natječaji za radna mjesta radnih vrsta na koja se nitko ne javlja. Zašto ne bi u Hrvatskoj mogli zapošljavati strance kao u Sloveniji? Ako nam se nitko ne javi u određenom roku, da možemo odmah potražiti radnika u inozemstvu – rekao je Franjo Turek, predsjednik HUP-ove udruge metalne industrije, upozorivši da je i proces dobivanja radnih dozvola za strance prespor, te da je MUP-u za to potrebno i dva i pol mjeseca.

>>>HUP o poreznoj reformi: Poslodavce se može još značajnije rasteretiti

Predsjednik HUP-ove podružnice Varaždin Tihomir Premužak smatra da potraga za radnicima kojih nema dokazuje da tržište rada u Hrvatskoj ne postoji. Vetropack Straža u kojoj je Premužak član uprave ugrožena je, zbog svojeg položaja i od Austrije i Slovenije.

- Kraj granice smo i zapravo našem radniku nije velika razlika raditi u Zagrebu ili Mariboru, to je samo 10 do 15 minuta više. Vlada mora rasteretiti plaće da možemo radniku dati veću plaću uz isti konačni trošak – kazao je Premužak.

Uz ova specifične zahtjeve u vezi dodataka uz plaću, HUP je ministru financija uputio 40 konkretnih prijedloga za ovaj krug porezne reforme. Između ostalog to su: Smanjenje stope poreza na dobit na 12% za sve poduzetnike, smanjenje stope poreza na dohodak s 24% na 14%, a s 36% na 30%, povećanje granice za neoporezivanje nagrada i dnevnica, povećanje praga s 3 milijuna kuna na 15 milijuna kuna za plaćanje PDV-a po naplaćenoj fakturi, odustajanje od povećanja koeficijenta pri utvrđivanju mjesečne osnovice za obračun doprinosa člana uprave trgovačkog društva, primjena snižene stope PDV-a na dodatne kategorije proizvoda i usluga, porezne olakšice građanima za ulaganje u stambeni prostor i njegovo održavanje te dodatno povećanje porezno priznatog troška upotrebe sredstava za osobni prijevoz na 70%.

>>>HUP: Želimo povećati plaće, ali tražimo i rasterećenje

- Očekujemo da se provedu i promijene zakoni koji će utjecati na smanjenje troška poslovanja. Bez tog smanjenja mi ćemo gubiti radnu snagu, a rezultat je da će tvrtke gubiti ugovore i klijente što će dovesti do gubitka prihoda i proračuna i plaća radnika. Ministar gospodarstva Horvat najavio je da će iduće godine smanjiti parafiskalne namete za 1,5 milijardi kuna? Zašto ne odmah? Nema razloga za odugovlačenje – rekao je glavni direktor HUP-a Davor Majetić.


Pratite Lider na društvenim mrežama [mks_social icon="facebook" size="48" style="square" url="https://www.facebook.com/lider10media/" target="_blank"][mks_social icon="linkedin" size="48" style="square" url="https://www.linkedin.com/company/lider-press-dd/" target="_blank"][mks_social icon="twitter" size="48" style="square" url="https://twitter.com/lider_press" target="_blank"][mks_social icon="instagram" size="48" style="square" url="https://www.instagram.com/lider.media/" target="_blank"]

 


 

22. studeni 2024 22:48