Prošli je mjesec londonska gastronomska scena postala bogatija za fin restoran s, najblaže rečeno, zanimljivim konceptom. The Bunyadi ne samo da zabranjuje gostima nositi mobitele, da hranu priprema na otvorenoj peći i umjesto električnih žarulja prostor osvjetljava svjetlom voštanica – nego poslužuje samo gole goste. Gole kao zaista gole. Goste u Evinu kostimu. Goste koji žele provesti nekoliko sati lišeni svega što ima ikakve veze s modernom civilizacijom. I premda prvi profesionalni kušači nisu pisali hvalospjeve o kvaliteti hrane u britanskom tisku, dobra je ideja privukla doista nevjerojatan broj gostiju; navodno ih je 40 tisuća već na listi čekanja. Premda je vjerojatno velik dio prijavljenih gostiju zainteresiran za restoran jer želi uživati u golotinji (ali neće, jer su stolovi odijeljeni bambusom), mnogo njih privukla je upravo ideja potpunoga detoksa, povratka prapočecima. Trend je upravo detoksiciranje, posebno digitalno, prema kojem sve više brendova slaže ponude ili marketinšku komunikaciju, posebno uoči i tijekom godišnjih odmora.
Procvat festivala Da potrošači sve više žele pobjeći od stvarnosti i isključiti se, makar nakratko, shvatili su i u brendu pića Innocent te se bacili na organizaciju festivala Unplugged s idejom da posjetiteljima omoguće da pobjegnu od obveza, e-pošte i sve sile informacija. Kako su u njegovu marketinškom odjelu rekli Marketing Weeku, prva je godina festivala prošla fantastično, pa su, potaknuti dobrim rezultatima, odlučili organizirati festival i ove. Nisu se nadali boljem odzivu od prošlogodišnjega, no čini se da bi on mogao biti veći jer primjećuju da trend digitalnoga detoksa postaje sve snažniji. Jasno, tehnologija je danas neizbježan i nuždan dio svakodnevice, ali istraživanja pokazuju da sve više potrošača želi povremeni odmak, stanku, zapravo, žudi za tim i grabi sadržaj ili iskustvo koje im omogućava bijeg od stvarnosti. To se posebno odnosi na milenijce, koji su najviše izloženi gomili informacija, a i najviše sati u danu provode u virtualnom svijetu. Zbog stresa i modernog načina života pate za smislenim sadržajem, nekakvom puninom i smirenjem. Zanimljivo, nedavna istraživanja pokazuju i da milenijska generacija, pokošena obvezama i svakojakim sadržajima, traži povremeni i potpuni detoks (fizički i psihički), zbog čega manje konzumira alkohol, što pak otvara prostor za organizaciju sadržaja, odnosno festivala koji u žarište stavljaju dobro življenje i holistički pristup zdravlju. Zbog sve više takvih događaja u svjetskim se medijima pojavila kovanica ‘restival‘ koja dolazi od riječi ‘rest‘ ili ‘odmor‘. Kako stoji u izvješću JWT Intelligencea, ta potreba da mlađi naraštaji pronađu utočište od hiperdigitalne stvarnosti potaknuta je rastom ‘big data‘, odnosno time da njihova digitalna egzistencija ostavlja trag; tvrtke lako skupljaju informacije o njihovu ponašanju u digitalnom svijetu, što stvara dojam da je njihov život izložen, više ne postoje nikakve tajne. Isključe li se s interneta i odreknu tehnologije, dobivaju osjećaj da se detoksiciraju i bježe od naporne stvarnosti.
Novi mediji Taj eskapizam potrošačima vraća smisao i daje značenje njihovu životu te donosi određenu zaigranost, osjećaj slobode i čarolije. Na tom eskapističkom tragu bio je potez trgovačkog brenda Selfridges koji je prošlog Božića otvorio Astrolounge, prostor u svojim trgovinama u kojem se odrasli mogu konzultirati s vidovnjacima i astrolozima o tome što ih čeka u budućnosti. I to na starinski način. Selfridges je potrošače vratio u neke stare svjetove igrajući na kartu magije, a neki drugi brendovi potrebi za detoksom prilaze manje poetično. To se posebno odnosi na one koji nastoje stvaranju sadržaja koji potrošači konzumiraju pristupiti drukčije. Zahvaljujući društvenim mrežama većinu informacija potrošači dobivaju u stvarnom vremenu, gotovo čim se dogode, što je tvrtka The Slow Journalism odlučila obrnuti – pročešljala je vijesti i umjesto golih informacija o događaju odlučila je objavljivati naknadne analize i baviti se njihovim posljedicama. Kako je za Marketing Week rekao njezin osnivač, posljednjih godina društvene su mreže preuzele ulogu klasičnih medija, a izdavači se utrkuju u brzini kojom će objaviti vijest. Časopisi nastoje postati internetske stranice pa objavljuju kraći sadržaj koji opremaju bombastičnim naslovima kako bi privukli pozornost potrošača.
Detoks na odmoru Osnivač Slow Journalisma zadovoljava njihovu želju za konkretnim i dubinskim analizama. Tako, zapravo, potvrđuje da cijeni vrijeme koje potrošači troše na konzumaciju sadržaja, usredotočuju se na bitno i uklanjaju nebitno. Njegovim se čitateljima sviđa i što trendove komentira vrlo dosjetljivo i pametno, pa tako, primjerice, objavljuje infografike o tome koliko je stabala posječeno da bi čitatelji tiska mogli saznati da je Justin Bieber promijenio djevojku. Naravno, ta potreba za eskapizmom dio će publike usmjeriti na svijet zabave, pa će rado uroniti u izmišljene svjetove kako bi se makli od zamorne stvarnosti. Drugi dio publike, a JWT Intelligence tvrdi da je takve sve više, tragat će za proizvodima i uslugama koji omogućavaju potpuno isključenje iz stvarnosti, kao što je ‘goli‘ restoran s početka priče ili festival Unplugged s akustičnom glazbom. Istraživači iz JWT-a navode da potrošači u tom detoksu traže i malo zaigranosti, zato se ne bi trebali bojati konceptu eskapizma pristupiti zabavno. Savjetuju im i da istraže potencijale industrije New agea i dobrog življenja jer su to tržišta koja će idućih godina doživjeti vrhunac. Ljetni mjeseci sjajno su vrijeme za istraživanje ideja digitalnoga detoksa, zato bi brendovi bez straha trebali zajedno s potrošačima uroniti u svijet kakav je nekad bio: bez mobitela, mreža i Wi-Fija.