Moralno je prihvatljivo dopustiti roditeljima da uz pomoć genetskog inženjeringa odabiru karakteristike svog nerođenog djeteta, bilo da se radi o poboljšavanju fizičkih i intelektualnih kvaliteta ili kako bi se spriječila nasljedna bolest, ako to ne doprinosi rastu društvenih nejednakosti, objavila je utjecajna grupa stručnjaka iz Nuffield Council on Bioethics.
>>>Bill Gates upozorio na genetski inženjering u rukama terorista
Grupa je pozvala vladu da o toj temi pokrene javno savjetovanje, a kopije svog priopćenja poslat će ministrima i javnim službenicima, piše Independent.
Zakon u Ujedinjenom Kraljevstvu trenutno ne dozvoljava inženjering nasljednih gena, osim u svrhe znanstvenog istraživanja.
Promjena zakona trebala bi biti predmet javne rasprave i parlamentarnog zakonodavstva, te podložna strogoj kontroli, kaže NCB, jer iako je tema kontroverzna, nove tehnologije zahtijevaju promjene.
Nismo često u poziciji da možemo promatrati razvoj i imamo dovoljno vremena dobro razmisliti što ćemo s tim novim mogućnostima, kažu znanstvenici.
Kako genetski inženjering ne bi izazvao diskriminaciju ili podjele u društvu, možda bi trebalo isključiti slučajeve u kojima bi se mijenjala boja kose, visina ili drugi fizički atributi kod potomaka.
>>>Genetičko inženjerstvo: Znanstvenici prvi put ‘reprogramirali’ DNK unutar ljudskog tijela
Također je bitan problem financiranje i javno zdravstvo, zbog čega bi si "dizajnerske" bebe mogli priuštiti samo oni najbogatiji.