Aktualno
StoryEditor

Dolar jačao drugi tjedan zaredom

08. Travanj 2018.

Na svjetskim valutnim tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla je i prošloga tjedna, drugog zaredom, no pritom je znatno oscilirala, ovisno o tome jesu li bojazni ulagača od trgovinskog rata jačale ili slabile.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, prošloga je tjedna ojačao 0,15 posto, na 90,10 bodova.

>>>Wall Street pao više od 2 posto zbog prijetnji Washingtona novim carinama Kini

Pritom je cijena američke valute prema japanskoj porasla 0,6 posto, na 106,90 jena.

Američka je valuta ojačala i prema europskoj, pa je tečaj eura skliznuo 0,3 posto, na 1,2280 dolara.

Na valutna su tržišta prošloga tjedna najviše utjecale vijesti o trgovinskim napetostima između SAD-a i Kine, nakon što je Washington najavio nove carine na uvoz kineskih proizvoda, a Peking nove protumjere u istom intenzitetu.

Kako su bojazni ulagača od trgovinskog rata jačale, tako su jačale i valute koje se smatraju sigurnijim utočištem za kapital u nesigurna vremena, kao što su japanski jen i švicarski franak.

Isto tako, ako su strahovanja od trgovinskog rata slabila, slabile su i te valute, dok je dolar jačao.

>>>Dolar na putu dobitka drugi tjedan zaredom, euro nepromijenjen

Pažnju ulagača u petak je privukla i izjava predsjednika Američke središnje banke Jeromea Powella da će Fed vjerojatno morati nastaviti povećavati kamatne stope kako bi zadržao inflaciju pod kontrolom.

"Tržište valuta je trenutačno bipolarno. S jedne strane, Powell kaže da je situacija u američkom gospodarstvu dobra i da se očekuje povećanje kamata, no tržište ga trenutačno ignorira. Ono je, naime, više fokusirano na trgovinske nesuglasice između SAD-a i Kine, što bi moglo usporiti rast američkog gospodarstva", kaže Juan Perez, trgovac valutama u tvrtki Tempus Consulting.

U petak je objavljeno da je u SAD-u u ožujku broj zaposlenih porastao za 103.000, što je manje od očekivanja analitičara i najmanji mjesečni rast od rujna 2017. godine.

Prosječne plaće po satu porasle su, pak, za 0,3 posto u odnosu na veljaču, zbog čega je rast plaća na godišnjoj razini uvećan na 2,7 posto, s 2,6 posto u veljači.

>>> Na Wall Streetu prvi kvartalni gubitak u više od dvije godine

To pokazuje da bi idućih mjeseci mogla ojačati potrošnja, što bi moglo potaknuti rast inflacije, a to bi, pak, navelo Fed na daljnje povećanje kamatnih stopa.

"Rast plaća, kao i temeljna stopa inflacije, i dalje su prigušeni, no posljednjih mjeseci jasno se pokazuje da njihov rast ubrzava na mjesečnoj razini. Cjelovito gledajući, zaposlenost raste, pri čemu plaće počinju rasti brže", kaže Paul Ashworth, ekonomist u tvrtki Capital Economics.

22. studeni 2024 15:09