Dolar je na svjetskim valutnim tržištima prema košarici valuta prošloga tjedna ojačao, nakon tri tjedna pada, no njegov snažniji uspon onemogućili su politički problemi predsjednika SAD-a Donalda Trumpa.
Tečaj dolara prema japanskoj valuti ojačao je prošloga tjedna 0,5 posto, na 112,10 jena. Američka je valuta ojačala i prema europskoj, pa je cijena eura skliznula 0,3 posto, na 1,1890 dolara. Zahvaljujući tome, dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, prošloga je tjedna porastao 0,2 posto, na 92,90 bodova.
Nakon tri tjedna pada, taj je indeks ojačao zahvaljujući nadi ulagača da će američki Kongres podržati poreznu reformu kojom bi se smanjili porezi kompanijama i građanima. To bi, pak, moglo potaknuti brži rast gospodarstva, ali i inflacije, što bi moglo navesti američku središnju banku da iduće godine ubrza tempo povećanja kamatnih stopa.
U petak su republikanski zastupnici u Senatu poručili kako imaju dovoljnu podršku za prijedlog poreznog zakona, pa bi ga uskoro mogli i usvojiti. To se i dogodilo u subotu rano ujutro, nakon zatvaranja tržišta. A kako je Zastupnički dom Kongresa svoj prijedlog poreznih promjena donio još polovicom studenoga, idućega bi tjedna mogli započeti i pregovori između dvaju domova o usuglašavanju dvaju prijedloga. Potom bi ga do kraja godine mogao potpisati predsjednik Donald Trump, čime bi ispunilo jedno od njegovih najvažnijih obećanja iz predsjedničke kampanje.
No, u petak se dolar našao pod pritiskom zbog novih političkih problema Donalda Trumpa, nakon što je bivši savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Michael Flynn priznao krivnju za davanje lažnog iskaza FBI-u vezano za istragu o navodnom ruskom miješanju u američke predsjedničke izbore.
Flynn je, pišu mediji, spreman svjedočiti kako mu je Trump rekao da uspostavi kontakte s Rusima u vrijeme dok je bio predsjednički kandidat. Iz Bijele kuće brzo su poručili kako ništa u vezi Flynnova priznanja krivnje ne tereti nikoga drugoga osim njega.
"Ako ovaj slučaj dodatno uvuče Trumpovu vladu u istragu i proširi istragu posebnog vijeća, to bi zasigurno pritisnulo tečaj dolara", kaže Omer Esiner, analitičar u tvrtki Commonwealth Foreign Exchange.
Wall Street porastao
Na Wall Streetu su prošloga tjedna Dow Jones i S&P 500 indeks dosegnuli nove rekordne razine jer su ulagači bili uvjereni da će američki Senat podržati poreznu reformu, no na europskim burzama nije vladalo tako dobro raspoloženje.
Na Wall Streetu je prošloga tjedna Dow Jones skočio 2,9 posto, na 24.231 bod, dok je S&P 500 porastao 1,5 posto, na 2.642 boda. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 0,6 posto, na 6.847 bodova.
Dow Jones i S&P 500 indeks dosegnuli su u četvrtak nove najviše razine u povijesti jer ulagači vjeruju da će i Senat prihvatiti prijedlog poreznog zakona, nakon što je to polovicom studenoga učinio Zastupnički dom Kongresa.
Ulagači se nadaju da će smanjenje poreza kompanijama i građanima potaknuti brži rast gospodarstva i zarada tvrtki, te tako podržati daljnji rast cijena dionica.
"Posljednjih 18 do 24 mjeseca gospodarstvo je raslo sporije, a sada se rast ubrzava, pa se ulagači usmjeravaju u dionice onih kompanija koje su dosad zaostajale po rastu cijena, a ubuduće bi mogle najviše profitirati od ubrzanja rasta gospodarstva", kaže Gary Bradshaw.
Zbog toga su prošloga tjedna među najvećim dobitnicama bile dionice iz bankarskog i industrijskog sektora, dok se tehnološki, koji je predvodio po rastu cijena od početka godine, našao pod pritiskom. Zbog toga je, pak, pao Nasdaq indeks, koji je pun tehnoloških dionica.
Na europskim burzama, pak, prošloga tjedna nije vladalo tako dobro raspoloženje kao na Wall Streetu. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,5 posto, na 7.300 bodova, a za toliko je skliznuo i frankfurtski DAX, zaronivši na 12.861 bod. Pariški CAC pao je, pak, 1,4 posto, na 5.316 bodova.
A na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks prošloga tjedna ojačao 1,2 posto, na 22.819 bodova.