Među plastičnim proizvodima čiju upotrebu Europska unija namjerava zabraniti od 2021. godine mogle bi se naći i lake plastične vrećice u koje se posprema hrana u supermarketima i na tržnicama. Naime, kako je priopćio Europski parlament, na popis jednokratnih plastičnih proizvoda koji će se zabraniti i čine preko 70 posto morskog otpada, ovog su tjedna uz štapiće za uši, plastični pribor za jelo, slamčice i slično, dodane i iznimno lagane plastične vrećice, kutije za brzu hranu od proširenog polistirena te plastika razgradiva oksidacijom.
>>>Škrlec pokrenuo kampanju protiv otpada u Jadranu
Parlament će o prijedlogu Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane glasati na plenarnom zasjedanju u drugoj polovici ovog mjeseca. Među ostalim, prijedlog Odbora uključuje i značajno smanjenje potrošnje drugih plastičnih proizvoda koji nemaju ‘čistu‘ alternativu, poput primjerice jednokratnih kutija za burgere, pakiranja za ssendviče, voće, povrće, deserte ili sladolede. A pritom će članice dobiti obvezu nacionalnim planom poticati korištenje oporabljivih i višekratno korisnih proizvoda.
Mjere ograničenja odnosit će se i na otpad od duhanskih proizvoda, osobito plastičnih filtera koji bi do 2025. trebao biti smanjen za 50 posto, a do 2030. godine za 80 posto. Otpad od plastičnih proizvoda koji će ostati na tržištu, poput boca za piće, morat će do 2025. godine biti odvojeno prikupljan i recikliran više od 90 posto. Članice će također dobiti zadaću da prikupe barem polovicu izgubljene ili odložene plastične ribolovne opreme i recikliraju je.
>>>Sredozemno more u opasnosti da postane more plastike
Mjere koje predlaže Odbor za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane Europskog parlamenta prvenstveno su namijenjene zaštiti mora i priobalja. Prema podacima Službe za istraživanje Europskog parlamenta, više od 150 milijuna tona plastike se nalazi u europskim morima, pri čemu se godišnje prosječno u more odbaci između 4,8 i 12,7 milijuna tona plastike. Procjena je da europsko gospodarstvo zbog plastičnog otpada godišnje gubi između 259 i 695 milijuna eura u sektorima turizma i ribarstva. Europska komisija je utvrdila da čak 49 posto svog morskog otpada čine plastični proizvodi za jednokratnu upotrebu, a nešto više od četvrtine ribolovna oprema koja može biti i plastična. Manje od jedne petine svog morskog otpada potječe od materijala koji nisu plastika.