Aktualno
StoryEditor

Europske burze pred upečatljivim tjednim gubicima

09. Veljača 2018.

Na europskim su burzama u petak ujutro cijene dionica pale, prateći silaznu putanju burzovnih indeksa na Wall Streetu i azijskim tržištima, jer ulagače zabrinjava rast prinosa na obveznice na najviše razine u više godina.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 9,45 sati u minusu 0,4 posto, nakon što je jučer izgubio 1,6 posto i zaronio na najnižu razinu u pet mjeseci.

Londonski FTSE indeks bio je oko 9,45 sati na gubitku 0,55 posto, na 7.131 bodu, dok je pariški CAC oslabio 0,45 posto, na 5.128 bodova, a frankfurtski DAX 0,35 posto, na 12.216 bodova.

STOXX 600 indeks pred najvećim je tjednim gubitkom u posljednje dvije godine, što je posljedica rasprodaja na tržištima dionica zbog rasta prinosa na obveznice.

>>>Dramatično trgovanje na Wall Streetu, tržište ušlo u područje korekcije

Polovicom tjedna činilo se da su se tržišta ponešto primirila nakon oštrog pada krajem prošloga i početkom ovoga tjedna. No, jučer su na Wall Streetu vodeći indeksi ponovno potonuli oko 4 posto, kao i u ponedjeljak.

Zbog toga su S&P 500 i Dow Jones ušli u područje korekcije, što znači da su sada u minusu više od 10 posto u odnosu na njihove rekordne razine dosegnute 26. siječnja.

"Ispostavilo se da je polovicom tjedna na tržištima zabilježen samo predah u oluji, jer je ponovni rast prinosa na obveznice izazvao novu rasprodaju ne samo sinoć na Wall Streetu nego i jutros na azijskim burzama", kaže Michael Hewson, analitičar u tvrtki CMC Markets.

Dobre vijesti u realnoj ekonomiji

Posljednji put S&P 500 indeks bio je u fazi korekcije u siječnju 2016. godine, kada je zaronio 13,3 posto ispod svoje prethodne najviše razine, što je tada bila posljedica oštrog pada cijena nafte.

Sada su, pak, korekciju izazvali podaci s američkog tržišta rada, objavljeni prošloga petka, koji su pokazali da zaposlenost, ali i plaće snažno rastu.

A to bi moglo potaknuti potrošnju i inflaciju, pa se ulagači plaše da će američka središnja banka ubrzati tempo povećanja ključnih kamatnih stopa.

>>>Dow Jones potonuo za 666 bodova, skočio ‘indeks straha’

Fed je lani povećao cijenu novca u tri navrata za po 0,25 postotnih bodova, a očekuje se da će ove godine dodatno povećati kamate u dva do tri navrata, počevši od ožujka.

Zbog toga rastu prinosi, pa je prinos na 10-godišnje američke obveznice dosegnuo 2,884 posto, približivši se najvišoj razini od početka 2014. godine.

A viši prinosi štete dionicama jer zbog toga rastu troškovi zaduživanja kompanija i jer bi dio investitora mogao povući dio sredstava iz dionica i kupiti obveznice.

>>>‘Igranje je službeno završilo, klinci’: U 8 dana svjetske burze izgubile 4 bilijuna dolara

I na azijskim su burzama cijene dionica jutros oštro pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica oko 9,45 sati bio u minusu 2,2 posto, zaronivši na najnižu razinu u dva mjeseca. U cijelom ovom tjednu izgubio je 7,6 posto.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks jutros potonuo 2,3 posto, na 21.382 boda, dok je na tjednoj razini izgubio 8,1 posto.

04. listopad 2024 00:47