Eurozona mora dovršiti bankovnu uniju uvođenjem programa osiguranja depozita a trebala bi imati i fiskalni kapacitet za pomoć članicama u prevladavanju kriza koje nisu same skrivile, ustvrdio je novi predsjedatelj skupine ministara financija eurozone.
Portugalski ministar financija Mario Centeno preuzeo je predsjedanje eurogrupom prošlog tjedna a u srijedu je tijekom posjeta njemačkom ministarstvu financija istaknuo kako je shvatio da će uspostava programa osiguranja depozita biti dugotrajan posao.
- Dovršetak bankovne unije trebao bi biti glavni prioritet, poručio je novi čelnik eurogrupe.
>>>Novi šef euroskupine obećava bankovnu i tržišnu uniju, čvršću i otporniju eurozonu
Bankovnoj uniji nedostaje još samo zajednički program osiguranja depozita čija je uspostava politički osjetljivo pitanje budući da u Njemačkoj strahuju da će s obzirom na visoke udjele neneplativih kredita u bankovnim sektorima drugih europskih zemalja njemački štediše možda prvi biti pozvani u pomoć ako se ukaže potreba.
- Proces ne mora nužno uključivati trošak za programe osiguranja depozita u zemljama članicama ali treba ga promatrati kao njihovu dopunu, kazao je Centeno.
- Mislim da će već prvi korak u dugom, postupnom i kontroliranom procesu generirati novi val povjerenja na tržištima, dodao je.
Ujedno je podupro zamisao o uspostavi "fiskalnog kapaciteta" na razini eurozone radi pomoći zemljama suočenim s krizama koju nisu same izazvale, takozvanim "vanjskim šokovima".
>>>Komisija predstavila ambiciozni plan za dovršetak bankovne unije u 2018.
- Trebali bismo također nastaviti raspravljati o drugim dugoročnim idejama, poput zajedničkog fiskalnog kapaciteta razumnih i realnih razmjera, poručio je novi čelnik eurogrupe.
- Pritom želim jasno poručiti da zajednički fiskalni kapacitet ne bi uključivao kontinuirane transfere - nijedan prijedlog ne cilja na takvo rješenje. Također mora biti tako osmišljen da ne potiče rizične odluke, istaknuo je Centeno, nastojeći otkloniti još jednu bojazan Njemačke.