Nakon što je Italija odlučila izvršiti pritisak na roditelje koji ne žele cijepiti svoju djecu, na način da ista, ukoliko nisu cijepljena, ne mogu biti upisana u škole, Francuska je odlučila od iduće godine uvesti obavezno cijepljenje djece.
Obrazlažući odluku francuski je ministar zdravstva Édouard Philippe rekao kako je: "..neprihvatljivo da u zemlji u kojoj su stvorena neka od najranijih cjepiva na svijetu djeca umiru od ospica".
Trenutno u Francuskoj postoji obveza cijepljenja djece od difterije, tetanusa i dječje paralize. Ostala cjepiva, uključujući i cjepivo protiv hepatitisa i hripavca liječnici preporučuju, ali nisu obavezna.
>>>Pokusna istraživanja novog cjepiva potpuno uništila HIV u 5 pacijenata
Ministar zdravstva francuske rekao je kako će sva cjepiva koja su testirana i odgovaraju standardima učinkovitosti i sigurnosti, njih 11, postati obavezna.
Ova odluka uslijedila je nakon što su Talijani uveli zabranu upisivanja djece u državne škole, ukoliko nisu primila sva cjepiva, ali i nakon što je Svjetska zdravstvena organizacija izdala upozorenje o ponovnoj pojavi ospica unatoč činjenici da postoje preventivna i dostupna cjepiva.
Odgovornost za ponovnu pojavu ospica pripisuje se grupama građana koji se protive obaveznom cijepljenju djece.
>>>Injekcije bi uskoro mogli zamijeniti flasteri
Prema posljednjim istraživanjima, svaki treći Francuz ili Francuskinja, ne vjeruju u benignost cjepiva, dok njih 52 posto ipak smatra kako su rizici cijepljenja od neke bolesti znatno prihvatljiviji od rizika oboljenja od istih.
U prva dva mjeseca ove godine u francuskoj pokrajini Lorraine zabilježeno je 50 slučajeva oboljenja djece od ospica, dok je njih još 29 zaraženo u ostalim dijelovima zemlje.
U razdoblju od 2008. do danas, u Francuskoj je ukupno zabilježeno čak 24 tisuće slučajeva oboljenja od ospica. Od tog broja, njih 15 tisuća imalo je ozbiljne posljedice, a od ospica je umrlo 10 pacijenata.
>>>Australski premijer traži isključenje necijepljene djece iz predškolskog odgoja, vrtića
U Velikoj Britaniji ne postoji obveza cijepljenja protiv ospica, rubeole i mumsa. Strah roditelja koji odbijaju cijepiti svoju djecu deriviran je iz, u međuvremenu iz različitih znanstvenih izvora oborenu, studiju učinka kombiniranog cjepiva MMR, za koje se tvrdilo kako je u korelaciji sa pojavom autizma u djece.
Talijanska ministrica zdravstva odluku da se u toj zemlji zabrani upis djece koja nisu cijepljena u škole, pravda velikim padom broja onih koji uredno cijepe svoju djecu, a što je, kako je rekla, "..rezultat lažnih vijesti". Stoga su Talijani primorani s 12 cjepiva cijepiti svoju djecu do dobi od 16 godina.