Vođe zemalja članica skupine G7 u subotu su pozvali na razvoj i prihvaćanje međunarodnih tehničkih standarda za pouzdanu umjetnu inteligenciju u vrijeme kad se zakonodavstva najbogatijih demokracija u svijetu usredotočuju na novu tehnologiju.
Vođe koje se sastaju na samitu u Hirošimi priznali su da se pristupi za postizanje ‘zajedničke vizije i cilja pouzdane umjetne inteligencije možda razlikuju‘, no u priopćenju su rekli da ‘upravljanje digitalnim gospodarstvom mora i dalje biti u skladu s našim zajedničkim demokratskim vrijednostima‘.
Dogovor je postignut nakon što se Europska unija, koja ima svoje predstavnike u skupini, ovaj mjesec približila usvajanju zakona kojim bi se regulirala umjetna inteligencija, što bi predstavljalo prvi sveobuhvatan zakon o toj tehnologiji.
- Želimo da sustavi umjetne inteligencije budu točni, pouzdani, sigurni i nediskriminatorni, neovisno o njihovom porijeklu - rekla je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u petak.
Vođe zemalja članica G7 spomenuli su generativnu umjetnu inteligenciju, koju je popularizirala aplikacija ChatGPT, rekavši da ‘odmah trebaju razmotriti prilike i izazove generativne umjetne inteligencije‘.
Šefovi vlada u petak su se složili glede stvaranja foruma ministara nazvanog "Proces umjetne inteligencije Hirošima" kako bi raspravili pitanja glede alata generativne umjetne inteligencije, poput prava na intelektualno vlasništvo i dezinformacija, do kraja ove godine.
Samit se održava nakon sastanka ministara za digitalna pitanja članica skupine, na kojem su zemlje, Sjedinjene Američke Države, Japan, Njemačka, Velika Britanija, Francuska, Italija i Kanada, rekle da bi trebale usvojiti regulaciju umjetne inteligencije na temelju rizika.