Udruga Franak organizator je konferencije ‘Sudska praksa za zaštitu potrošača korisnika financijskih usluga uz osvrt na sadašnje poslovanje hrvatskih banaka’ koja će se održati 20. travnja u hotelu Dubrovnik u Zagrebu. Na konferenciji će biti riječi i o zaštiti potrošača oštećenih ugovaranjima nepoštenih ugovornih odredbi o načinu promjene kamatne stope, što ‘je još 13.lipnja 2014. pravomoćno utvrđeno na Visokom trgovačkom sudu’, kako piše na pozivnici udruge Franak.
>>> Sud EU potvrdio: Valutna klauzula CHF je nepoštena i ništetna ugovorna odredba
Međutim, treba naglasiti da, iako je presuda pravomoćna, zatražena je revizija od Vrhovnog suda koji je poništio presudu Visokog trgovačkog suda, ali je i nakon odluke VS Ustavni sud dijelom poništio odluku VS, nakon čega je VS predmet vratio na Visoki trgovački sud. Ono što se našim sugovornicima čini spornim, neovisno jesu li u pravu potrošači kredita ili bankari, je sudjelovanje predsjednika Građanskog odjela Vrhovnog suda RH Damira Kontreca i suca Ustavnog suda Gorana Selaneca, upravo zato što ovaj sudski postupak nije završen, a u njega su već bili involvirani i Vrhovni sud i Ustavni sud, a nije isključeno da ponovo odlučuju u skorijoj budućnosti o ovom predmetu.
Profesor s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu i Pravnog fakulteta u Rijeci dr. sc. Zvonimir Slakoper smatra da suci Ustavnog suda ne bi inače trebali sudjelovati na javnim skupovima, pogotovo u ovakvim slučajevima kada bi unaprijed mogao zauzeti stajalište o tom predmetu.
– Oni imaju institut izdvojenog mišljenja i ako se ne slažu s većinom ustavnih sudaca, mogu izdvojiti svoj stav. Vrhovni suci pak nemaju tu mogućnost, pa je njihovo sudjelovanje u javnosti još diskutabilnije, jer bi se moglo zaključiti da je stav nekog suca ujedno i stav Vrhovnog suda, što nije preporučljivo pogotovo u situaciji dok traje postupak – smatra ovaj stručnjak za bankarsko pravo i međunarodne trgovačke ugovore.
>>> Moguć novi ‘slučaj franak‘, ali za pravne osobe
Njegovo mišljenje dijeli i profesor s Pravnog fakulteta u Splitu dr.sc. Hrvoje Kačer koji kaže da je nedopustivo da njih dvojica sudjeluju na toj konferenciji, pogotovo to misli za suca Selaneca koji zajedno s drugim članovima Ustavnog suda odlučuje o svakom predmetu o kojem razmatra ta institucija. Za Kontreca pak smatra da nema formalnih prepreka da sudjeluje na konferenciji ako nije bio član Vijeća Vrhovnog suda koje je donosilo odluku o ovom predmetu, niti će biti član ako ponovo predmet bude razmatran na Vrhovnom sudu, ali upozorava da to nije preporučljivo. A Kontrec zaista nije bio član tog vijeća.
- Ipak, bilo bi najbolje i za njega i za Vrhovni sud da ne sudjeluje na konferenciji udruge Franak – kaže Kačer.
Slakoper i Kačer ističu kako izuzetno cijene Damira Kontreca, kao i odvjetnik Anto Nobilo koji isto razmišlja te upozorava da je naša kultura takva da se istup svakog suca često tumači kao stav cijelog suda.
– Mislim da nije primjereno da sudjeluju na toj konferenciji. Smatram da suci svoje stavove moraju prvenstveno iznositi kroz svoje odluke – kaže Nobilo.
Osim njih, na konferenciji će sudjelovati i Tamara Ćapeta s Pravnog fakulteta u Zagrebu, Mato Palić i Zvonimir Jelinić s Pravnog fakulteta u Osijeku te odvjetnik Srđan Kalebota.