
Gospodarstvo: Eurozona prestigla SAD

Gospodarstvo eurozone godinu je počelo snažnim rastom koji je nadmašio rast gospodarstva SAD-a, te postavio temelje za jaku 2017. godinu, sudeći prema preliminarnim procjenama objavljenim ovog tjedna, piše Reuters.
Poboljšani rast gospodarstva mogao bi oslabiti rejting stranaka koje zagovaraju euroskepticizam, a koje su tijekom posljednjih godina stekle popularnost u pojedinim državama EU. Mnoge od njih su osudile loše stanje svog gospodarstva i pozvali na ukidanje eura i povratak nacionalnoj valuti.
>>>Eurostat: U Hrvatskoj najveći pad stope nezaposlenosti na godišnjoj razini
BDP u 19 zemalja eurozone porastao je za 0.5 posto više u odnosu na prvo tromjesečje prošle godine, što označava rast na godišnjoj razini od 1.8 posto govore statistike Eurostata.
Preliminarni rezultati pokazuju da je ta brojka očigledno veća od rasta zabilježenog u SAD-u koji iznosi 0.7 posto u istom periodu, što je najslabiji rast prvog kvartala zabilježen od 2014.
Sporiji rast američkog gospodarstva je udarac administraciji Donalda Trumpa koji je obećao snažan rast u svom protekcionističkom programu.
Prednost eurozone mogla bi oslabiti kandidatkinja za predsjednicu Francuske, Marine Le Pen, koja poziva na carinske barijere kako bi zaštitila francusko gospodarstvo. Sedmog svibnja u drugom krugu izbora suočit će se s Emmanuelom Macronom kojemu predizborne ankete predviđaju pobjedu.
Popularnost euroskeptičnih stranaka je u porastu i na području Italije, trećeg najvećeg gospodarstva eurozone, gdje bi u narednih par mjeseci trebali biti održani parlamentarni izbori. Iako još nije određen točan datum, trebali bi se održati do kraja svibnja.
Eurostat nije promatrao posebno svaku stavku rasta BDP-a, no ekonomisti smatraju da su najviše promatrane domaća potrošnja i investicije. Slabija domaća potražnja mogla bi smanjiti tempo ekspanzije u nadolazećim tromjesečjima zbog porasta potrošačkih cijena.
>>>DZS: Prosječna neto plaća za veljaču bila je 5.894 kune
-Ostaje mogućnost da rast može biti sporiji zbog toga što se potrošači opiru potrošnji jer je njihova kupovna moć pod pritiskom rastuće inflacije i ograničenog rasta plaća u mnogim zemljama, rekao je Howard Archer, glavni gospodarski stručnjak u analitičkoj kompaniji IHS Markit.
Inflacija u državama eurozone nastavlja s fluktuacijom, proizvođačke cijene pokazuju značajno usporavanje rasta nakon što su u ožujku pale za 0.3 posto.