Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) u četvrtak je donijela novu Metodologiju utvrđivanja iznosa tarifnih stavki za javnu uslugu opskrbe plinom i zajamčenu opskrbu, prema kojoj varijabilni dio opskrbne marže iznosi 0,0097 kuna po kilovatsatu bez PDV-a, čime je krajnja cijena plina za kućanstva na otprilike istoj razini kao do sada.
Varijabilni iznos naknade za opskrbu plinom u novoj metodologiji smanjen je s 0,0149 kuna po kilovatsatu na 0,0097 kuna.
Fiksna mjesečna naknada ostaje ista i iznosit će 14 kuna mjesečno.
HERA je utvrdila i metodologiju za svakog pojedinog opskrbljivača pa će tako, primjerice, potrošači spojeni na Gradsku plinaru Zagreb-Opskrbu za područje Zagreba, Velike Gorice, Zaprešića i nekoliko okolnih općina, plaćati krajnju cijenu opskrbe plinom bez PDV-a u najčešćem tarifnom modelu T2 po cijeni od 0,2259 kuna po kilovatsatu.
Novom se metodologijom zadržava struktura krajnje cijene plina za kućanstva, koja se sastoji od troška nabave, troška distribucije i troška opskrbe plinom.
>>>HERA predlaže model za smanjenje cijene plina kućanstvima od 2,1 posto
Vlada je 28. veljače donijela Odluku o cijeni plina po kojoj je opskrbljivač na veleprodajnom tržištu plina (Hrvatska elektroprivreda) dužan prodavati plin opskrbljivačima u javnoj usluzi opskrbe plinom za kupce iz kategorije kućanstvo. Ta cijena plina određena je za razdoblje od 1. travnja 2017. do 31. ožujka 2018. u iznosu od 0,1809 kn/kWh (odnosno 18,09 lipa po kWh).
Tom je odlukom trošak nabave plina povećan s 0,1734 kn/kWh (što je cijena koja je utvrđena prošlogodišnjom odlukom Vlade i vrijedi do 31. ožujka ove godine), na 0,1809 kn/kWh, odnosno za 0,0075 kn/kWh, tj. za 4,3 posto.
>>>Plinari: Zakonske izmjene ništa nisu riješile, pad marži je neodrživ