Aktualno
StoryEditor

Hrvatska nabavlja ‘poljoprivredne i obrambene‘ dronove

10. Svibanj 2018.

Vlada je u četvrtak na sjednici Ministarstvu poljoprivrede dala suglasnost za nabavu jednoga besposadnog zrakoplovnog sustava, u okviru Operativnog programa za pomorstvo i ribarstvo RH za programsko razdoblje 2014. - 2020. godine, za potrebe Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva obrane, a cijena mu je nešto manja od pet milijuna eura.

Ministarstvo poljoprivrede osigurava sredstva za nabavu besposadnog zrakoplovnog sustava i za njihove potrebe u ribarstvu morat će se koristiti najmanje 60 posto ukupnog vremena korištenja, dok će Ministarstvo obrane preuzeti logističku podršku i rukovanje predmetnim sustavom, koji će se koristiti i za druge potrebe od interesa za državu odnosno za kontrolu morskih granica te zaštitu od požara.

>>>Krajem siječnja otvara se natječaj za modernizaciju ribarskih luka vrijedan 311 milijuna kuna

Nabava besposadnog zrakoplovnog sustava najveća je i najznačajnija stavka u planiranoj modernizaciji sustava i jačanju kapacitete za nadzor i kontrolu do 2020. godine, ističe državni tajnik u ministarstvu poljoprivrede Željko Kraljičak te navodi da će se 70 posto ukupne vrijednosti nabave sufinancirati iz sredstava Europske unije.

Predlaže se osnivanje Zaklade vojne solidarnosti

U saborsku proceduru Vlada je uputila prijedlog zakona o osnivanju Zaklade vojne solidarnosti radi promicanja humanitarnog djelovanja i potpore zaposlenicima obrambenog resora pri svim oblicima stradavanja i ugrožavanja njihova socijalnog statusa, pružanja financijske pomoći članovima obitelji poginulih osoba, pružanja financijske pomoći za liječenje teško oboljelih .

Osnovnu imovinu Zaklade čini 100 tisuća kuna koje će se na račun Zaklade uplatiti iz MORH-a, a predlaže se da se Zaklada financira i iz prihoda od imovine, donacija, darovnica, dobrotvornih akcija, kao i iz dobiti trgovačkih društava u vlasništvu države.

>>>Oporba se pita kamo idu državne potpore, stanje nikad gore u poljoprivredi i brodogradnji

Prihodi Zaklade ostvarivali bi se i iz dragovoljnih novčanih prihoda zaposlenika, temeljem njihove pisane izjave, a odbijali bi im se od neto mjesečne plaće.

- Vojne osobe su, naime, u svakodnevnom obavljanju zadaća izložene opasnosti i mogućnosti stradavanja, što ostavlja posljedice za obitelj i zajednicu i nameće potrebu pružanja potpore u rješavanju nastalih problema, ističe potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević obrazlažući prijedlog.

Prihvaćen Strateški pregled obrane

Vlada je prihvatila i Strateški pregled obrane, temeljni dokument u području obrane koji predstavlja završno izvješće o provedenom procesu preispitivanja usklađenosti strateških koncepata te dostignutih i planiranih obrambenih sposobnosti s obrambenim potrebama koje proizlaze iz realnosti strateškog i sigurnosnog okružja.

Taj je dokument smjernica za djelovanje svih sastavnica obrambenog resora u idućem razdoblju, prije svega kao osnova za izradu predstojećega Dugoročnog plana razvoja Oružanih snaga RH.

Pregled sadrži informacije o stanju, nastojanjima i namjerama na području obrane za građane Republike Hrvatske, državna tijela, međunarodne institucije, medije, gospodarski sektor, akademsku zajednicu i nevladine organizacije.

>>>Ministarstvo obrane primilo u djelatnu vojnu službu 300 vojnika i mornara

Naročita pažnja usmjerena je na podizanje ugleda vojnog poziva, profesionalnog razvoja, poboljšanja uvjeta života i rada pripadnika Hrvatske vojske, poručio je ministar.

Premijer Andrej Plenković ističe da Strateški prijedlog obrane na temeljitiji način elaborira tri temeljna cilja Strategije nacionalne sigurnosti – obrana zemlje, doprinos međunarodnoj sigurnosti i doprinos civilnim institucijama.

- Mislim da je činjenica da smo već dva puta povećali sredstva proračuna MORH-a dovoljna potvrda da u globalnim okolnostima razumijemo i shvaćamo potrebe i aktivnosti na koordinaciji svih sustava domovinske sigurnosti, istaknuo je premijer.

09. listopad 2024 23:42