Započela bih ovaj tekst citatima dvoje vrlo istaknutih ljudi. Prvi je poznata izjava Martina Luthera Kinga "Naši životi završavaju onda kada šutimo o stvarima koje su bitne". Drugi je citat možda manje poznat, ali ga je izrekla jedna moćna žena - Madeleine Albright: "Trebalo mi je dugo vremena da stvorim svoj glas, a sada kada ga imam, neću šutjeti".
>>>Višnja Ljubičić: Žene zarađuju 11 posto manje, majčinstvo je u poslovnom životu velika prepreka
Stučnjaci se slažu, a znamo to i iz vlastitog iskustva, koliko glas može biti moćno oružje ako se pravilno koristi. Dublji glas, sporiji govor i jasan izgovor ostavljaju jači dojam na publiku, jer govornik djeluje samopouzdanije i sigurnije u sebe i ono što govori.
Muškarci su ovdje u maloj prednosti jer prirodno imaju dublji glas od žena. No i priroda se u međuvremenu poigrala kako bi izjednačila tu, za žene nepravednu poziciju.
Istraživanje sveučilišta South Australia, provedeno nad grupom žena u dobi od 18 do 25 godina, pokazalo je da su ženski glasovi evoluirali i produbili se s vremenom. U usporedbi sa snimkama iz 1945. godine, frekvencija glasa današnjih žena u prosjeku je pala za 23 Herca (sa 229 na 206 Hz), što čini značajnu razliku.
>>>Ove žene godinama suvereno vladaju hrvatskom poslovnom scenom
Žene koje su sudjelovale u istraživanju bile su studentice i nepušačice, neke od njih koristile kontracepcijske pilule koje utječu na hormonalne promjene, no čak i kada su ove posljednje isključene iz uzorka, rezultati su također pokazali značajne promjene u boji glasa modernih žena.
Stručnjaci stoga zaključuju kako te promjene reflektiraju situaciju u društvu, u kojem žene imaju mnogo važnije, vodeće uloge, nego što su to imale nekad, a to je vjerojatno dovelo i do jačanja njihovog glasa, piše BBC.