
Kao što mu i samo ime govori, sindrom kroničnog umora iscrpljujuće je stanje koja može trajati više mjeseci, ponekad i godina.
Donedavno se smatralo da se radi o isključivo psihološkom poremećaju, ili što je još gore – izmišljenoj bolesti. No, 2015. godine kronični umor označen je kao ozbiljno, iscrpljujuće stanje, s jasnim fizičkim simptomima, s kojim se ljudi bore i po nekoliko godina prije nego što dođe do dijagnoze.
Iako lijeka nema, simptomi se mogu ublažiti različitim lijekovima i terapijom, od tableta za spavanje do fizičke tjelovježbe i razgovora sa psihologom.
>>> Zaštitite se od zime uz juhe od bundeve, tikve ili leće
No, što se dulje čeka dijagnoza – to ovo stanje uzrokuje ozbiljnije posljedice po cijeli organizam.
Što uzrokuje kronični umor?
Neki doktori smatraju da se radi o nasljednoj bolesti, dok se kao uzročnik spominje i Epstein-Barr virus, kao i druge infekcije koje mogu poslužiti kao okidač za razvoj bolesti.
Koga pogađa kronični umor?
Kronični umor bilježi se kod oba spola i svih etničkih i ekonomskih skupina ljudi. No, žene su ipak četiri puta sklonije dijagnozi sindroma kroničnog umora od muškaraca. Također, može se pojaviti u bilo kojoj dobi, čak i u djetinjstvu, no najčešća dobna skupina je od 40-50 godina života.
>>> Kako oporaviti kosu nakon ispadanja?
Kako se bolest dijagnosticira?
Ne postoji laboratorijski test kojim bi se mogao dijagnosticirati kronični umor, a k tome se i mnogi njegovi simptomi mogu preklopiti s drugim bolestima. Da bi dijagnosticirao bolest, liječnik mora prepoznati iscrpljujuće stanje umora koje ne nestaje spavanjem niti je povezano s određenim stresnim periodom u životu. K tome, treba imati na umu da se stanje ozbiljno pogoršava ukoliko se pacijent i dodatno psihički iscrpljuje te ima problema s procesuiranjem informacija. Također, neki od znakova kroničnog umora su i vrtoglavica i pri najjednostavnijim pokretima, poput ustajanja, kao i česte glavobolje i bol u mišićima te česte upale grle i intolerancija na određenu hranu.