Aktualno
StoryEditor

Kanada je prva nacija s ‘doista impresivnom‘ GMO ribom u trgovinama

10. Kolovoz 2017.

Još 2016. godine kanadske su vlasti odobrile plasman na tržište genetski modificiranog lososa, AquaBounty. Sada, godinu dana kasnije, kanadski su supermarketi postali prvi u svijetu koji u svojoj ponudi imaju genetski modificiranu ribu. U samo nekoliko mjeseci, svjesno ili ne, Kanađani su kupili i konzumirali oko 5 tona ove vrste ribe.

>>>Putin protiv GMO-a: Rusija će postati najveći svjetski izvoznik ‘ekološki čiste i kvalitetne hrane’

Rezultate prodaje objavila jeu polugodišnjem izvješću tvrtka tvorac ove genetski modificirane ribe, koja je nastala spojem gena nekih drugih vrsta atlantske ribe. Tvrtka AquaBounty Technologies ima sjedište u SAD-u i izazvala je žestoke rasprave u javnosti, jednom kada je objavljena namjera da stvori i plasira genetski modificirani losos na tržište.

>>>Sabor suglasan: GMO ne smije ‘na mala vrata’ ući u Hrvatsku

Losos AquaBounty modificirali su kanadski znanstvenici na sveučilištu Newfoundland Memorial i rezultati su doista impresivni. Osim što je odrasla jedinka modificiranog lososa dva puta veća od prirodnog, do pune veličine potrebno mu je 18, a ne 30 mjeseci. Osim toga, koristi znatno manje hrane, čak 75 posto manje, čime, tvrde znanstvenici, se znatno smanjuje negativan učinak uzgoja na okoliš.

- Prodaja i razgovori sa zainteresiranim kupcima jasno pokazuju kako kupci žele našu ribu, pa ćemo raditi na povećanju količina, poručila je tvrtka.

>>>Dokumenti otkrivaju utjecaj Monsanta na medije, znanstvena istraživanja

Organizacije koje se protive genetski modificiranoj hrani skočile su na noge, jer losos koji je plasiran, nije označen kako GM hrana. Samo dva supermarketa u Kanadi, IGA Quebec i Costco, odbili su plasirati ga na police. Isti je losos u SAD-u dobio odobrenje Administracije za hranu i lijekove, ali je odobrenje stornirano dok se ne riješi pitanje označavanja ovakve vrste hrane. Kanađani su krenuli korak dalje i nakon 2 godine istraživanja ispravnosti lososa, utvrdili kako nema bitne razlike u kvaliteti prirodnog i modificiranog, piše Guardian.

23. studeni 2024 05:32