Aktualno
StoryEditor

Katalonija proglasila nezavisnost

27. Listopad 2017.

Katalonski parlament u Barceloni izglasao je u petak popodne nezavisnost Katalonije od Španjolske, a uskoro bi španjolski parlament u Madridu trebao odobriti izvanredne mjere u cilju sprečavanja odcjepljenja.

Katalonska vladajuća koalicija "Zajedno za Da" i partnerska stranka Kandidatura narodnog jedinstva (CUP), koje imaju većinu u parlamentu, predložile su zastupnicima pokretanje uspostave samostalne republike na temelju rezultata referenduma održanog 1. listopada.

>>>VIDEO: Brutalno gušenje referenduma o neovisnosti Katalonije

Oporbeni zastupnici stranaka koje se zalažu za cjelovitost Španjolske - Narodna stranka desnog centra, lijevi centar PSOE i stranka centra Građani - napustili su prostoriju u znak prosvjeda. Njihovi prijedlozi prethodno nisu prošli glasovanje.

Nakon toga se prišlo glasovanju te je 70 od 135 zastupnika podržalo glasovanje o prijedlogu proglašenja republike. Deset zastupnika je bilo protiv, a dvoje suzdržano.

Dok je predsjednica katalonskog parlamenta čitala rezultate glasovanja, pri svakom pročitanom "da" ispred parlamenta bi se zaorio uzvik oduševljenja tisuća okupljenih ljudi koji su uživo pratili glasovanje. U masi su vijorile katalonske zastave, a među njima su bile istaknute i zastave Baskije, pokrajine na sjeveru gdje također postoji težnja za osamostaljenjem.

>>>Dačić o neovisnoj Kataloniji: Kosovo je otvorilo ‘Pandorinu kutiju’

Oduševljenje se prolomilo ispred parlamenta, a zastupnici koji su izglasali nezavisnost zapjevali su katalonsku himnu. Priključili su im se okupljeni građani ispred parlamenta. "Živjela Katalonija", povikali su na kraju.

Na referendum kojeg je bio zabranio španjolski Ustavni sud izašla su 2,3 milijuna stanovnika od ukupno 5,3 milijuna s pravom glasa. Od onih koji su izašli 90 posto se izjasnilo za nezavisnost. Referendum je suprotan španjolskom ustavu koji je na snazi od 1978.

>>>Juncker: Španjolska nije Jugoslavija

Španjolski parlament bi u petak popodne trebao odobriti aktiviranje članka 155. ustava koji španjolskoj vladi dopušta preuzimanje kontrole nad katalonskom policijom, financijama, javnim medijima i telekomunikacijama. Mjere uključuju micanje aktualne katalonske vlade te sazivanje prijevremenih parlamentarnih izbora u roku od šest mjeseci. Ondje vladajuća Narodna stranka premijera Marijana Rajoya ima većinu mjesta te potporu najveće oporbene stranke PSOE.

Rajoy pozvao Španjolce da ostanu mirni

Španjolski premijer Mariano Rajoy pozvao je Španjolce da ostanu mirni jer će "pravna država uspostaviti vladavinu zakona" nakon što je katalonski parlament izglasao nezavisnost Katalonije od Španjolske.

"Tražim smirenost svih Španjolaca. Pravna država će obnoviti vladavinu zakona u Kataloniji", poručio je Rajoy preko Twittera.

Španjolski parlament bi uskoro trebao odobriti španjolskoj vladi mjere za sprječavanje odcjepljenja sukladno španjolskom ustavu. Ondje se očekuje glasovanje, a vladajuća Narodna stranka desnog centra i oporbeni lijevi centar PSOE, koji podržava uvođenje mjera u Kataloniji, imaju većinu zastupnika.

Stoga se očekuje da će parlament odobriti izvanredne mjere u Kataloniji u skladu s člankom 155. ustava. Njima bi španjolska vlada preuzela upravljanje nad katalonskom policijom, financijama, javnim medijima i telekomunikacijama na šest mjeseci, do održavanja prijevremenih izbora. To uključuje uklanjanje aktualne katalonske vlade.

Španjolski parlament odobrio uvođenje izvanrednih mjera u Kataloniji

Gornji dom španjolskog parlamenta odobrio je u petak popodne vladi premijera Mariana Rajoya uvođenje izvanrednih mjera u Kataloniji, malo nakon što je španjolska sjeveroistočna pokrajina proglasila neovisnost od Španjolske.

Očekuje se da će Rajoy odmah sazvati sjednicu vlade na kojoj će se usvojiti prve mjere uvođenja španjolske uprave u Kataloniji.

To bi moglo uključivati raspuštanje kalatonske vlade i uvođenje izravnog nadzora nad katalonskim policijskim snagama.

22. studeni 2024 20:33