Iako živimo u 2016., zapošljavanje žena i njihova jednakost na tržištu rada i dalje je relevantna tema, da ne kažem nužna. Stanje je, naravno, mnogo bolje nego prije nekoliko desetljeća i sigurno je da se popravlja iz godine u godinu, ali još nije na razini na kojoj bi trebalo biti.
Koliko je tema važna iz ekonomske perspektive govori i to da se njome vrlo detaljno bave gotovo sve najvažnije svjetske konzultantske kompanije. Općenito, ustanovljeno je da je i danas premalo žena u biznisu, osobito na vodećim položajima. Također, brojni podaci pokazuju da veći broj žena na vodećim mjestima (tj. određeni ‘gender balance‘) pozitivno utječe na mnoge mjerljive parametre financijske uspješnosti kompanija.
Iz perspektive leadershipa, raznolikiji timovi vode većoj raznolikosti mišljenja, što za posljedicu ima rafiniranije rezultate.
Evo samo nekih argumenata za uključivanje žena na vodeće položaje prema McKinseyjevu istraživanju :
- Povećanje učinka kompanije – istraživanja pokazuju bolje financijske rezultate, a i usmjerenost žena na upravljanje i kontrolu rizika.
- Zrcaljenje tržišta – prema posljednjim procjenama, žene kontroliraju 70 posto odluka o potrošnji na svjetskome tržištu. Zbog toga imaju širi uvid u ponašanje i izbore potrošača i kada su na visokim položajima.
- Bolja kvaliteta procesa odlučivanja – s komplementarnim znanjima, vještinama i iskustvom žene pridonose kreativnosti i inovativnosti unutar kompanije. Heterogenije uprave donosit će odluke na temelju procjene više alternativa nego što to rade homogeniji timovi.
- Viša razina kvalitete korporativnog upravljanja i etike.
- Bolje iskorištavanje talenata – u EU su 60 posto netom diplomiranih – žene. S obzirom na starenje populacije, nedopustivo je nedovoljno iskorištavanje ženskih talenata. Ako je 50 posto potencijala zanemareno pri odabiru visokopozicioniranog kadra, kvaliteta će sigurno biti kompromitirana.
Istraživanja rađena u kompanijama od 2003 do 2007. pokazala su da one s raznolikijim timovima kad je riječ o spolu imaju u prosjeku 17 posto veći rast cijene dionica i gotovo dvostruko veći iznos EBIT-a, što je svakako bio razlog da se ovoj temi posveti još više pozornosti.
Nastavljajući se na to, istraživanje iz 2009. pokazalo je da kompanije s više žena u menadžmentu imaju 41 posto veći povrat kapitala u usporedbi s onima u kojima su samo muškarci. To je samo potvrdilo rezultate Catalysta iz 2004. koji je proveo istraživanje u kompanijama s rang-liste Fortune 500 i dobio sličnu razliku od +35 posto u korist onih koje imaju više žena.
Istraživanja posljednjih godina također potvrđuju gore navedene zaključke. Ono iz 2012 Credit Suissea koji je uspoređivao više od 2000 kompanija od 2005. potvrdilo je da su kompanije koje su imale barem jednoga ženskog člana uprave, u usporedbi s onima koje nisu imale nijednoga, bije uspješnije za 26 posto gledajući kretanje cijena dionica. Zanimljivo, ta razlika postala je najočitija oko 2008. kada je počela globalna financijska kriza. Dodatne analize pokazale su da kompanije sa ženama u upravi imaju rast neto profita od 14 posto, u usporedbi s onima bez žena koje imaju rast od 10 posto.
Ti inicijalni podaci dovoljni su da se još jednom zapitamo koji su idući koraci koje bismo trebali i mogli napraviti u izjednačavanju muškaraca i žena na tržištu rada i aktivnom smanjivanju diskriminacije. Ono može početi s oglasima za posao pri čemu će se naznačiti da je i za žene i muškarce, ali tu sigurno ne može stati.
Koliki je utjecaj još dominantno muško orijentiranog modela uspješnosti i koliko su ambicije žena ograničene zato što su svjesne različitih barijera na koje će naići u karijeri, pitanja su o kojima će se u nadolazećim godinama sigurno mnogo više raspravljati.
Međutim, njihov potencijalno golemi utjecaj na globalni rast primorat će nas da stvorimo put koji će olakšati ženama postizanje poslovnog uspjeha.
Sva navedena istraživanja i činjenice na globalnoj su razini, ali se dobro reflektiraju i u Hrvatskoj, uz, kao i uvijek, nekoliko godina odmaka. Stanje će kod nas napredovati prateći svjetske trendove, ali dobro je za znati da se i na našoj lokalnoj razini javljaju pojedinci i inicijative koji se aktivno bave tim pitanjima.
O svim tim pojedinostima u idućim kolumnama.