Javne konzultacije koje je početkom listopada pokrenuo mađarski premijer Viktor Orban kako bi dao legitimitet svojoj protuimigrantskoj politici polučile su uspjeh, rekla je u nedjelju vlada na temelju djelomičnih rezultata.
Od 8,2 milijuna upisanih glasača više od 2,3 milijuna odgovorilo je na javne konzultacije a gotovo oni svi poduprli su stajalište službene Budimpešte, rekao je glasnogovornik vlade Bence Tuzson na temelju 1,5 milijuna odgovora koji su do danas analizirani.
>>>Orban: Mađarska je spremna ‘vratiti Inu’
"Mađari su rekli ‘ne‘ obveznim kvotama za relokaciju kao i skidanju ograde koja brani naše granice", rekao je glasnogovornik.
Meta konzultacija bio je prije svega navodni plan američkog milijardera Georgea Sorosa koji, kako tvrdi Orban, želi promovirati imigraciju u Europu u broju od jednog milijuna izbjeglica godišnje.
>>>Orban: Multikulturalizam je propao, jedina opcija je ‘Europa nacija’
Krajem studenoga, Soros je odbacio jednu po jednu sve točke optužbe formulirane protiv njega, optužujući Orbana da širi lažne tvrdnje i antisemitizam.
Krajem studenoga, lijeva oporba je osporila vladine brojke o sudjelovanju na konzultacijama, rekavši da nije bilo moguće pratiti formulare.
>>>Kohlova udovica pokušala spriječiti oproštajni govor Angele Merkel
U listopadu 2016. održan je u Mađarskoj referendum koji je završio fijaskom po vladu, jer prag izlaznosti od 50 posto nije dostignut.
Soros koji financira nevladine udruge za zaštitu ljudskih prava u svijetu postao je crvena krpa za Orbana koji ga optužuje da se miješa u mađarsku unutarnju politiku.
Kršenje europskih propisa
Europska komisija u četvrtak je prijavila Mađarsku Sudu EU-a za kršenje europskih propisa u čak tri područja - zbog nepoštivanja odluke o raspodjeli izbjegličkih kvota, zbog zakona o visokom obrazovanju te zbog zakona o nevladinim organizaacijama kojim se diskriminiraju NVO-i financirani iz inozemstva.
>>>Orban definirao kvalitete europskog lidera
Europska komisija jednom mjesečno objavljuje paket o kršenjima europskih propisa, koji se sastoji od prvih upozorenja do prijave Sudu EU-a. Mađarska je u četvrtak apsolutni rekorder - prijavljena je Sudu EU-a za tri slučaja, a u još nekoliko predmeta dobila ozbiljna upozorenja.
Zajedno s Češkom i Poljskom, Mađarska ide na Sud EU-a zbog zbog nepoštivanje odluke o raspodjeli izbjegličkih kvota, koje je EU dogovorila 2015. kako bi se olakšao teret Grčkoj i Italiji, kamo su masovno pristizale izbjeglice iz Sirije. Mađarska i Poljska nisu primili nijednog izbjeglicu, a Češka ih je primila samo 12.
>>>EU napala Orbana: Želite primati sredstva EU, ali ne držite do njezinih vrijednosti
Drugi slučaj zbog kojih ide na sud odnosi na izmjene Zakona o visokom obrazovanju od 4. travnja 2017., kojima se sveučilištima iz EU-a i izvan njega nerazmjerno ograničava djelovanje. Te izmjene su prije svega uperene protiv Srednjoeuropskog sveučilišta u Budimpešti, čiji je osnivač Soros.
Mađarska ide na sud i zbog svog zakona o nevladinim organizacijama, koji obvezuje sve nevladine organizacije koje iz inozemstva godišnje dobiju preko 7,2 milijuna forinti (oko 24 tisuće eura) da se službeno registriraju kao nevladina organizacija financirana iz inozemstva i kao takve se moraju identificirati na svakom priopćenju za javnost, letku, web-stranici ili izvješću koje sastave. U protivnom prijeti im zabrana rada.
>>>Orban: Financijski spekulant Soros je uništio živote milijuna Europljana
Zakon se tumači kao udar na nevladine organizacije koje također financira Soros.