Glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Davor Majetić izjavio je u četvrtak kako je procjena Europske komisije o rastu hrvatskog gospodarstva u ovoj godini za 2,8 posto realna, a posustajanje rasta događa se zbog neprovođenja reformi koje Vlada ima u planu.
Europska komisija zadržala je u četvrtak svoje ranije procjene po kojima će rast hrvatskog gospodarstva u ovoj godini biti 2,8 posto, a sljedeće 2,7 posto, nakon što je rast krajem prošle godine ponešto posustao. U svojim proljetnim prognozama Komisija je istaknula i da je gospodarska aktivnost izgubila ponešto na zamahu krajem prošle godine, pritisnuvši i dalje pozitivne procjene rasta za 2018. i 2019. godinu.
>>>EK očekuje rast hrvatskog BDP-a od 2,8 posto
- Procjene Komisije su realne, a procjenjuju nešto slabiji rast, što je rezultat prije svega nečinjenja svih onih reformi koje očekujemo, koje Vlada ima u planu i koje najavljuje, kazao je Majetić u izjavi za Hinu.
Ističe kako je počeo već svibanj a reforme se još uvijek očekuju te "one nikako da se oživotvore u neku implementaciju i primjenu".
- Naravno da se gubitak vremena vidi i u nedostatku nekog ozbiljnijeg rasta kojeg očekujemo ili kojeg bi mi svi htjeli, zaključio je Majetić komentirajući proljetne prognoze EK.
HGK: Za ostvarivanje većih stopa rasta nužne mjere koje će utjecati na potrošnju i investicije
U Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) ističu kako su procjene Europske komisije u skladu s procjenama Komore, po kojima je u tijeku blago usporavanje gospodarskog rasta započeto već u prošloj godini.
Nešto više stope rasta, kako navode u HGK, ostvarene su u proteklom razdoblju velikim dijelom zahvaljujući znatnom povećanju vrijednosti izvoza roba i usluga nakon pristupanja Europskoj uniji i u povoljnim globalnim okolnostima, ali se taj utjecaj na rast BDP-a smanjuje. S druge strane domaća potražnja se oporavlja, ali nedovoljnom dinamikom, te je u prošloj godini i dalje bila oko 11 posto niža nego u pretkriznom razdoblju.
>>>Europska komisija ‘blagoslovila’ dodjelu državnog jamstva Uljaniku
- Stoga su za ostvarivanje većih stopa rasta nužne mjere koje bi utjecale na povećanje dinamike rasta pojedinih kategorija domaće potražnje, prvenstveno osobne potrošnje te investicija, smatraju u HGK.
Napominju i da će kretanja u globalnom okruženju, posebno predviđeno usporavanje rasta EU kao najvećeg tržišta za robe i usluge iz Hrvatske, također imati utjecaja na dinamiku rasta BDP-a u Hrvatskoj.