Prosječne proizvođačke cijene poljoprivrednih proizvoda u četvrtom tromjesečju prošle godine porasle su za 9,7 posto u odnosu na isto razdoblje 2016., pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Pritom su cijene biljnih proizvoda porasle za 14,1 posto, a cijene stoke, peradi i stočnih proizvoda za 1,5 posto.
>>>HGK: Hrvatska troši 23 eura za ekološke proizvode po stanovniku
Na porast cijena biljnih proizvoda, kako navode statističari, utjecale su cijene proizvoda gotovo u svim skupinama, osim u skupinama krmiva i vina. Porast cijena biljnih proizvoda uglavnom je uvjetovan manjim prirodima koji su posljedica loših vremenskih uvjeta.
>>>Trogodišnje istraživanje: DZS objavio strukturu poljoprivrednih gospodarstava
Tako su primjerice cijene žitarica povećane 18,5 posto, cijene voća 36,4 posto, cijene povrća 3,2 posto, maslinovog ulja 3,8 posto, a cijene krumpira, uključujući sjemenski, 42,7 posto.
Cijene krmiva su istodobno smanjene 11,7 posto, a cijene vina 6,2 posto.
Podaci DZS-a pokazuju da su cijene stoke, peradi i stočnih proizvoda u četvrtom tromjesečju lani porasle za 1,5 posto u odnosu na isto tromjesečje prethodne godine.
>>>Ribarima u 2017. isplaćeno 206,6 milijuna kuna potpore
Tako su cijene stočnih proizvoda porasle 6,5 posto, cijene mlijeka 7,2 posto, cijene konzumnih jaja 4,9 posto, dok su pale cijene svinja, za 2,3 posto, a ovaca i koza 4,9 posto.
Cijene dobara i usluga za tekuću uporabu u četvrtom su tromjesečju 2017. u usporedbi s istim tromjesečjem 2016. porasle za 4,3 posto, na što je najviše utjecao rast cijena sjemena i sadnog materijala, za 14,6 posto.
>>>DZS: Vrijednost realnog dohotka u poljoprivredi lani pala za 4 posto
Cijene gnojiva u tom su razdoblju porasle 7,7 posto, cijene energije i maziva za 6,3 posto, veterinarskih usluga tri posto i stočne hrane za 0,7 posto.