Međunarodno priznati menadžer Branislav Bibić svoju je karijeru u Philip Morris Internationalu započeo prije 11 godina, tijekom kojih je promijenio različite menadžerske funkcije u kompaniji na raznim tržištima, a bio je dvije godine čelni čovjek Philip Morrisa u Hrvatskoj. Već dvije godine je na vodećoj funkciji u Rumunjskoj. U ranijem razdoblju karijere radio je kao generalni tajnik Atlantic grupe, a i kao šef kabineta potpredsjednika Hrvatskog sabora.
Koji su danas neki ključni faktori razvoja karijere na globalnoj razini i možete li ih usporediti s kriterijima u Hrvatskoj?
Nezahvalno je razvoj karijera generalizirati na razini ‘hrvatskog‘ i ‘globalnog‘. Načelno bih rekao da su, pored osobnih kompetencija i napornog rada, bitni faktori za razvoj karijere poslovni rast kompanije u kojoj radimo, veličina i geografska rasprostranjenost organizacije, razvijenost procesa razvoja ljudskih potencijala i općenito kvaliteta upravljanja kompanijom. I u Hrvatskoj postoje tvrtke koje zadovoljavaju sve ove kriterije. Međutim, s obzirom na veličinu i dinamiku hrvatskog tržišta, one su relativno malobrojne. Pretpostavljam da je mlađoj generaciji menadžera lakše danas graditi međunarodnu karijeru zbog sve veće internacionaliziranosti hrvatskog gospodarstva, ali i zbog sve manje prepreka mobilnosti radne snage unutar EU.
Koje su danas ključne vještine koje se globalno traže od menadžera?
Pored stručnih kompetencija i poznavanja jezika, ključne su komunikacijske i liderske vještine te sposobnost brzog učenja i prilagodbe promjenama.
Koji je bio vaš prvenstveni motiv za odlazak u inozemstvo i kako danas izgleda vaš radni ritam?
Za mene su primarna motivacija u karijeri novi poslovni izazovi te prilike za profesionalni i osobni razvoj. Radni dani su mi većinom ispunjeni poslovnim obavezama. Ujutro prije posla se redovito bavim sportom, a navečer kada nemam poslovnih obaveza stižem kući oko 8 sati, na vrijeme da sinu pročitam priču za laku noć. Vikendi su mi u potpunosti rezervirani za obitelj i odmor.
Što ste svojim odlaskom dobili, a što izgubili?
Međunarodna mobilnost mi prvenstveno otvara više prilika za profesionalni razvoj, a mojoj obitelji pruža mogućnost života i školovanja u različitim zemljama.
Moja supruga koja radi kao executive coach ima mogućnost suradnje s međunarodnim klijentima, a jedini joj izazov u poslu predstavljaju česte selidbe. Gubimo na nekim aspektima kvalitete života, koji se prvenstveno tiču obiteljskih i prijateljskih odnosa u Hrvatskoj.
Možete li izdvojiti neke prednosti i nedostatke činjenice da dolazite s ovog podneblja?
Čini mi se da je prednost dolaziti iz velikih zemalja, bilo da je riječ o razvijenim tržištima poput Njemačke i SAD-a ili tržištima u razvoju poput Turske i Indije. Sama veličina ‘domaćeg‘ tržišta rada menadžera daje vam više mogućnosti i fleksibilnosti u izgradnji karijere.
Koji su trenutno najveći izazovi s kojima se suočavate?
Philip Morris je prije nekoliko godina pokrenuo transformaciju duhanske industrije prema nikotinskim proizvodima smanjene štetnosti, poput IQOS sustava za grijanje duhana. Ta transformacija, koja istovremeno zahtjeva promjenu tehnologije, izmjenu poslovnog modela, digitalizaciju poslovanja, mnoštvo komercijalnih inovacija i potpunu promjenu korporativne kulture, je najveći profesionalni izazov te istovremeno najzanimljiviji i najuzbudljiviji period u mojoj karijeri.
Što biste izdvojili najvećim uspjehom u karijeri?
Posebno sam ponosan na vrhunski Philip Morrisov tim u Hrvatskoj i na rezultate koje smo postigli kada sam bio na njegovom čelu. Od 2015. godine je taj isti tim pod izvrsnim vodstvom Anite Letice više puta potvrdio stratešku i organizacijsku superiornost te danas predvodi transformaciju duhanske industrije u Hrvatskoj.
Nadam se ipak da su moji najveći uspjesi još uvijek preda mnom.