U Novom listu ovih je dana osvanuo naslov ‘Ministar Horvat obećao rješenje za isplatu plaća‘. Naslov točno zrcali očekivanja zaposlenika Uljanika i 3. maja, tvrtki koje su zapravo bankrotirale i sad od države očekuju spas. To je još jedan dokaz o prokletstvu koje sustigne svakog ministra gospodarstva. Nema šanse da bi se ijedan ministar gospodarstva u Hrvatskoj bavio zdravim dijelom poslovne zajednice. Bave se svime, samo ne onim dijelom tvrtki koje su zdrave i koje bi uz pravu pomoć države mogle najviše napraviti za sebe i zajednicu.
>>> Miodrag Šajatović: Uljanik Grupa zaslužila je završiti u stečaju ili predstečaju
Zato pod ‘kaznenom i materijalnom odgovornošću‘, a u stanju posvemašnjega kolumnističko-kroničarskog očaja, apeliram na političare na vlasti da osnuju još jedno ministarstvo. Znam da Plenkovićeva vlada ima 19 ministarstava i da je po tome rekorderka unutar Europske unije. Evo, neka se dva ministarstva i spoje, samo neka se osnuje ministarstvo za izvanredne ekonomske situacije. Što košta da košta! Ponavljam, prijedlog proizlazi iz krajnjeg očaja.
Zamka za ministre gospodarstva
Obrazloženje? Netko je jednom zaključio da u jedno ministarstvo treba ujediniti energetiku i gospodarstvo. Dođe novi ministar pun poleta. Želi se baviti gospodarstvom, ali nakon tjedan dana shvati kako je energetika više seksi od običnoga gospodarstva. U energetici su geostrateški interesi, putuje se u tamo neke zemlje, riječ je o velikim projektima i interesima. Navuče se ministar na energetiku. Vidi da bi u tim krugovima u kojima se vrte milijarde dolara nakon završetka mandata mogao zgrabiti unosno mjesto u korporacijskom svijetu. I zanemari gospodarstvo. Prepusti to državnim tajnicima i pomoćnicima, a ako se i njima ne da, onda voditeljima odjela. A zapravo nikomu. Onda se napokon dogodi kopernikanski obrat. Energetika se odvoji od gospodarstva. Ostane samo Ministarstvo gospodarstva. I taman čovjek pomisli da je problem riješen i da će se ministrica Martina Dalić početi baviti zdravim i potentnim dijelom gospodarstva, kao u inat pukne afera Agrokor. Ministrica Dalić potroši svoj dio nepotpunog mandata na Agrokor, a sve drugo opet stoji. Ili se na tome radi kad se od Agrokora stigne.
>>> Miodrag Šajatović: Treća četvrtina Vladina mandata – počelo pranje prozora sjekirom
Riješi Martina Dalić Agrokor kako ga je već riješila, plati političku cijenu i otvori mjesto Darku Horvatu. Bio čovjek u realnom biznisu, industrijskom i izvoznom. Porastu očekivanja poslovne zajednice. Evo napokon nekoga tko nas razumije. Al‘ nećeš! Horvat taman uleti u posrnuće Uljanik Grupe. A paralelno ga čeka Petrokemija. I samo je pitanje kad će se pojaviti novi pacijent. I opet se ministar bavi ‘crnim figurama‘ i objektivno ne može igrati ‘bijelim figurama‘. Zato bi trebalo napraviti još jednu podjelu. Jedan ministar bavi se tvrtkama pacijentima, a drugi se potpuno posveti zdravom dijelu nacionalnoga gospodarstva.
Prirodne i ekonomske katastrofe
Ministarstvo za izvanredne situacije postoji u Rusiji i još nekim zemljama u okružju. Nedavno su slično tijelo osnovali i Kinezi. Ta se ministarstva bave prirodnim katastrofama i situacijama opasnima za stanovništvo. U Hrvatskoj je ekonomska katastrofa godinama jednako opasna kao i prirodne. Osim što bi se resorni ministar bavio posrnulim tvrtkama, morao bi imati i tim koji bi na vrijeme detektirao gdje se može očekivati urušavanje bilo privatne bilo državne tvrtke. U oba slučaja ceh plaćaju porezni obveznici. Sustava ranog upozoravanja nema. Ili je rascjepkan. Rane signale uočavaju u HNB-u.
Ako žele, mogu i u Ministarstvu financija. Ali sve su to fragmenti. Ministarstvo za izvanredne situacije imalo bi popis potencijalnih kriznih nadzornika i menadžera. Bilo bi pripremljeno za bankrote. Bilo da se bankrotirani spašava bilo da ga se bez velikih pobuna tiho upokoji.
>>>Miodrag Šajatović: Burze rastu. Argentina pred bankrotom. Sve miriše na recesiju
A onda ministar gospodarstva ne bi imao izlike zašto svakodnevno ne čini velike pomake da zdravi dio poduzeća nema stalno sve povoljnije uvjete poslovanja. Bavio bi se i izradom kvalitetne industrijske politike. Čak i poznati Mate Rimac zaziva industrijsko planiranje po uzoru na praksu u Velikoj Britaniji. (Sad će ga se odreći obožavatelji neoliberali. Neki već komentiraju da Rimac treba manje govoriti...)
Ministarstvo gospodarstva treba se koncentrirati na poticanje izvoza, a dijelom i na brigu da domaće tvrtke ne budu zakidane na domaćem tržištu. I da, primjera radi, gradovi i općine ne raspisuju natječaje iz kojih je jasno da je netko nekoga podmazao da se u projektnoj dokumentaciji traže materijali i proizvodi koji se u Hrvatskoj ne proizvode. A postoje domaći jednako kvalitetni, ali drugog sastava. Odlikaši zaslužuju brigu. Bar jednaku kao ponavljači.
Pratite Lider na društvenim mrežama [mks_social icon="facebook" size="48" style="square" url="https://www.facebook.com/lider10media/" target="_blank"][mks_social icon="linkedin" size="48" style="square" url="https://www.linkedin.com/company/lider-press-dd/" target="_blank"][mks_social icon="twitter" size="48" style="square" url="https://twitter.com/lider_press" target="_blank"][mks_social icon="instagram" size="48" style="square" url="https://www.instagram.com/lider.media/" target="_blank"]