Europska unija priprema nove propise po kojima će kineske kompanije moći investirati u zemljama članicama, no istovremeno Unija traži od Kine da ukine brojne prepreke i otvori svoje tržište europskim kompanijama.
Sve to utječe i na balkanske države, na što je upozorio europovjerenik za proširenje Johannes Hahn, navodeći kako kineske investicije u balkansku infrastrukturu i industriju čine te zemlje ovisnima o Pekingu.
>>>Kina predlaže Europi trgovinski pakt protiv Amerike
No to je upozorenje došlo je tek pošto su se stare članice EU-a osjetile ugroženima zbog kineskih ulaganja u najrazvijenije dijelove svojih privreda, te zatim krenule na Balkan. Pritom se kreira lažna slika da Balkan postaje kineska platforma za osvajanje europskog tržišta, iako su kineske kompanije i njihova roba i mimo Balkana već odavno pronašle i izgradile svoje europske ‘putove svile’, pišu Novosti.
Kinezi su prije većine balkanskih lidera shvatili koji je smisao Berlinskog procesa i koje su ciljeve njegovi kreatori, predvođeni Angelom Merkel, naumili ostvariti stvaranjem jedinstvenog i harmoniziranog balkanskog ekonomskog prostora prije nego što ga pripoje Europskoj uniji, piše Zoran Daskalović u odličnoj analizi.
Sličnu temu obrađuje i National Interest opisujući kako je Trump gurnuo Europu prema Kini.