Aktualno
StoryEditor

Mobilnosti radne snage pridonio bi učinkovitiji alat za praćenje financijskih mjera EU

27. Veljača 2018.

Europska komisija raspolaže alatima za jamčenje slobodnog kretanja radnika, ali ne i cjelovitim informacijama o tome što se događa u praksi i postoje nedostatci u načinu osmišljavanja i praćenju mjera koje financira EU, stoji u novom izvješću Europskog revizorskog suda. Revizori navode da bi se boljim usmjeravanjem financijskih sredstava EU‑a doprinijelo mobilnosti radnika.

>>>Ruralni razvoj: Revizori EU‑a poručuju da je novi proces planiranja prekompliciran i dugotrajan

Revizori su procijenili način na koji Komisija jamči slobodu kretanja radnika i djelotvornost mjera EU‑a u vezi s mobilnošću radne snage. Posjetili su pet država članica s najvećim priljevima stranih radnika i najvećim odljevima radnika u druge zemlje (Njemačku, Luksemburg, Poljsku, Rumunjsku i Ujedinjenu Kraljevinu).

Priznavanje stručnih diploma

Utvrdili su da Komisija radnicima pruža korisne informacije o njihovim pravima preko niza kanala, ali ima prostora za povećanje razine osviještenosti. Iako su Komisija i države članice nastojale riješiti pitanja koja su već dugo otvorena, primjerice priznavanje stručnih diploma, i dalje postoje prepreke. Razina podataka o vještinama i neuravnoteženostima na tržištu rada kojima raspolažu države članice razlikuje se od države članice do države članice te Komisija surađuje s njima kako bi se te razlike uklonile.

>>> Draghi naveo uvjete za smanjenje nezaposlenosti među mladima

- Ove se godine obilježava 50. obljetnica uvođenja slobodnog kretanja radnika, izjavio je George Pufan, član Europskog revizorskog suda zadužen za ovo izvješće, „no alati koji su uvedeni s ciljem olakšavanja mobilnosti radne snage mogli bi se poboljšati. Financiranje sredstvima EU‑a teško se prepoznaje i ne prati se na odgovarajući način.”

27,5 milijardi eura za poticanje mobilnosti radne snage

U okviru Europskog socijalnog fonda, kojim zajednički upravljaju Europska komisija i države članice, državama članicama stavljen je na raspolaganje iznos od 27,5 milijardi eura za poticanje mobilnosti radne snage tijekom razdoblja 2014. – 2020. Međutim, revizori naglašavaju da nisu poznati stvarni iznosi financijskih sredstava koja se upotrebljavaju u tu svrhu. Komisija upravlja Programom za zapošljavanje i socijalne inovacije, u okviru kojeg EURES (Europska mreža službi za zapošljavanje) promiče dobrovoljnu geografsku mobilnost financijskim paketom od 165 milijuna eura za navedeno razdoblje.

>>> ‘Nestanak generacije’ i nestimulativne mjere pri zapošljavanju ne slute na dobro – poslodavci

Portal za mobilnost pri zapošljavanju (portal EURES) glavni je alat na razini EU‑a za olakšavanje mobilnosti radne snage, no u njegovoj primjeni pojavljuju se znatni problemi, posebno zbog toga što mnoge javne službe za zapošljavanje ne objavljuju sve svoje oglase za slobodna radna mjesta i na portalu EURES. Nadalje, analiza oglasa za slobodna radna mjesta objavljenih na portalu pokazala je da su informacije potrebne tražiteljima posla često bile izostavljene. Na primjer, od 50 oglasa za slobodna radna mjesta u njih 39 nije naveden rok prijave, a u njih 44 nije naveden datum početka rada.

Nedostaci u praćenju podataka

Pregled 23 prekogranična projekta povezana s EURES‑om pokazao je da su tek u malom broju tih projekata bili definirani rezultati, a zbog nedostataka u praćenju nije bilo moguće objedinjeno prikazati ostvarenja i rezultate. Prema podatcima Komisije 2016. godine tek je 3,7 % kontakata koje su tražitelji posla uspostavili sa savjetnicima EURES‑a dovelo do popunjavanja radnog mjesta. Osim toga, dodaju revizori, većina anketiranih javnih službi za zapošljavanje navela je da nisu mogle kvantificirati stvarno popunjena radna mjesta.

>>> Rad u inozemstvu: Moguću doplatu poreza u Hrvatskoj može se izbjeći samo izlaskom iz rezidentnosti

Revizori su preporučili Komisiji da mjeri razinu osviještenosti o dostupnim informacijama o slobodnom kretanju radnika i diskriminaciji, bolje iskoristi dostupne informacije u svrhu utvrđivanja vrsta diskriminacije, surađuje s državama članicama s ciljem boljeg prikupljanja podataka o mobilnosti radne snage te neuravnoteženostima na tržištu rada i poboljša način osmišljavanja i praćenje uporabe financijskih sredstava EU‑a u svrhu poticanja mobilnosti radne snage.

20. studeni 2024 06:56