Aktualno
StoryEditor

Na Wall Streetu indeks S&P pao najviše od lipnja, azijske burze se oporavile

16. Kolovoz 2018.

Na Wall Streetu je S&P 500 indeks u srijedu zabilježio najveći dnevni pad još od kraja lipnja, a i ostali indeksi bili su u znatnom minusu, jer investitori bježe od rizičnih ulaganja uslijed eskalacije trgovinskih napetosti.

S&P 500 indeks spustio se 0,76 posto, na 2.818 bodova. Njujorški Dow Jones oslabio je 137,5 bodova ili 0,54 posto, na 25.162 boda, a tehnološki Nasdaq za 1,23 posto, na 7.774 boda.

Trgovinske napetosti intenzivirane su nakon odluke turskog predsjednika Tayyipa Erdogana da udvostruči carine na uvoz nekih američkih proizvoda, dok je Kina podnijela žalbu Svjetskoj trgovisnkoj organizaciji (WTO) zbog američkih trgovinskih politika.

Cijene dionica industrijskih kompanija, ponajviše senzitivnih na carine, pale su u prosjeku za 0,5 posto.

„Kombinacija straha od širenja zaraze izvan granica Turske i mogućnost gospodarskog usporavanja Kine uznemirili su tržišta diljem svijeta”, ocjenjuje JJ Kinahan, tržišni strateg pri TD Ameritradeu.

>>>Miodrag Šajatović: Četiri sličnosti između krize u Agrokoru jučer i državi Turskoj danas

Znatno su pale i cijene dionica energetskih kompanija, u prosjeku za 3,5 posto, nakon što je dan ranije cijena barela američke bafte potonula 3,2 posto uslijed neočekivanog skoka američkih zaliha gorivna. Riječ je o najvećem padu cijena dionica energetskog sektora od 5. veljače.

Još veći gubitak pretrpjele su dionice metalskih i rudarskih kompanija, u prosjeku za 4,8 posto. Tim dionicama odmogao je kratki skok dolarovog indeksa na najvišu razinu u zadnjih 13 mjeseci, prije nego se ponovno spustio, završivši dan gotovo bez promjena.

Dobrih vijesti nije bilo niti iz korporativnog sektora. Kineska tehnološka kompanija Tencnet izvijestila je o prvom padu profita u proteklih gotovo 13 godina. To je spustilo cijene Tencentovih dionica za gotovo 10 posto, a negativno je utjecalo i na izvedbu cijelog tehnološkog sektora.

Među većim gubitnicama bila je i dionica Tesle, spustivši ee za 2,6 posto, jer je američka Komisija za vrijednosnice poslala subpoenu kompaniji vezano uz najavu izvršnog direktora Elona Muska da planira delistirati kompaniju s burze.

>>>Američko-kineski trgovinski sukob prijeti cijelom svijetu

Na europskim burzama, pak, srijeda je bila najlošiji dan još od objave rezultata britanskog referenduma o izlasku iz EU.

Pod pritiskom odluke Turske da udvostruči carine na uvoz automobila, duhanskih proizvoda i alkohola iz SAD-a, londonski FTSE indeks potonuo je 1,5 posto, na 7.497 bodova.

Frankfurtski DAX spustio se 1,6 posto, na 12.163 boda, a pariški CAC za 1,8 posto na 5.305 bodova.

Najava razgovora između Kine i SAD-a ublažila gubitke azijskih burzi

Azijske burze oporavile su se u četvrtak s najnižih razina u zadnjih godinu dana, nakon što je službeni Peking objavio da će održati trgovinske razgovore s Washingtonom, no najvažniji indeksi i dalje su u minusu u odnosu na dan ranije zbog krize u Turskoj i straha od gospodarskog usporavanja Kine.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bez japanskih oko 7,00 sati bio je u minusu 0,3 posto. Iako na gubitku u odnosu na dan ranije, ublažio je prijepodnevni minus od 1,1 posto, oporavivši se tako s najniže razine od 11. kolovoza lani.

Japanski Nikkei, koji je tijekom jutarnje trgovine bio u minusu i 1,5 posto, oko 7,00 sati bio je u plusu 0,2 posto.

Najava trgovinskih razgovora ublažila zabrinutost

Kinesko ministarstvo trgovine objavilo je u četvrtak da će kineska delegacija sudjelovati u idućoj rundi trgovinskih pregovora s američkom stranom u Washingtonu krajem kolovoza.

Kinesku delegaciju predvodit će zamjenik ministra trgovine Wang Shouwen, a američku pomoćnik ministra financija zadužen za međunarodne poslove David Malpass, priopćilo je kinesko ministarstvo.

Posljednja runda trgovinskih razgovora između dvije gospodarske sile održana je početkom lipnja.

Iako tijekom prethodnih runda razgovora nije bio postignut neki veći napredak, Bijela kuća je 3. kolovoza priopćila da je SAD otvoren za daljnje razgovore s Kinom o tome kako riješiti trgovinske napetosti.

>>>Kriza u Turskoj: Sedam podataka koje treba imati na pameti

Ne bude li postignut napredak u tim kinesko-američkim trgovinskim razgovorima, obje zemlje uvest će dodatne carine, nakon što je 6. srpnja SAD već nametnuo carine na 34 milijardi dolara vrijedan kineski uvoz, a Peking odmah uzvratio istom mjerom.

Washington je naime najavio da će aktivirati dodatne carine na 16 milijardi dolara vrijednu kinesku robu 23. kolovoza, a Peking je najavio da će odgovoriti istom mjerom.

Zasebno, Kina je ranije objavila kako planira uvesti i dodatne carine na 5.207 američkih proizvoda ukupne vrijednosti od 60 milijardi dolara, koje bi obuhvatile širok raspon proizvoda, od LNG-a do letjelica. Ta najava bila je odgovor na prijetnju SAD-a da će povećati carine na 200 milijardi dolara vrijedan uvoz kineske robe sa 10 na 25 posto.

Vijest o idućoj rundi trgovinskih pregovora između Kine i SAD-a ojačala je kineski juan prema dolaru na 6,9165 juana za dolar, dok je šangajski burzovni indeks, nakon jutrošnjeg minusa od 1,8 posto, sada u plusu 0,6 posto.

U međuvremenu, ojačali su i američki terminski indeksi, pa je tako terminski Dow Jones, nakon jučerašnjeg pada od 0,54 posto, sada u plusu za 0,45 posto.

Trgovinske tenzije već narušavaju zdravlje kompanija?

Ipak, unatoč ublažavanju burzovnih gubitaka, tržišta kapitala i dalje su ranjiva na bilo kakve znakove usporavanja kineskog gospodarstva, kao i na tursku valutnu krizu, a investitori se zbog svega toga drže na oprezu.

„Negativne vijesti koje dolaze svaki da iz Turske i Kine uznemiruju globalna tržišta”, upozorava Norihiro Fujito, strateg pri Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securitiesu.

„Također, i šok vezan uz prvi pad neto dobiti Tencenta u zadnjih 13 godina podsjeća investitore da trgovinske tenzije između SAD-a i Kine počinju narušavati zdravlje čak i tehnoloških kompanija, koje su dosad bile glavni pokretač uzeta na Wall Streetu”, dodaje.

Kineski Tencent izvijestio je o padu profita u drugom tromjesečju za 2 posto, na 17,9 milijardi juana zbog slabijih prihoda od prodaje igara. Cijena njegove dionice potonula je 10 posto.

To je pritisnulo cijene tehnoloških kompanija na globalnim, pa tkao i azijskim burzama, pri čemu je cijena dionice južnokorejskoj Samsunga pala na najnižu razinu u zadnjih godinu dana.

22. studeni 2024 20:38