Aktualno

Njemačka izričito protiv prekida pregovora o pristupanju Turske

Njemačka je u petak odbila zahtjeve o zaustavljanju turske kandidature za članstvo u Europskoj uniji usprkos tome što neke članice Unije smatraju kako je Ankarin san o pridruživanju dokrajčen kad su Turci sredinom travnja na referendumu odlučili proširiti ovlasti svom predsjedniku Tayyipu Erdoganu.

>>>Turska oporba traži poništenje referenduma

Među europskim zastupnicima raste zabrinutost oko sve autoritarnije vladavine Erdogana, pa su ovog tjedna pozvali na službenu suspenziju turske kandidature u EU-u tvrdeći kako ta država ne zadovoljava demokratske standarde.  No njemački ministar vanjskih poslova Sigmar Gabriel smatra kako bi taj potez bio kontraproduktivan. Gabriel će o tom pitanju raspravljati u petak s europskim kolegama i turskim ministrom vanjskih poslova Mevlutom Cavusogluom.

- Njemačka vlada je izričito protiv prekida pregovora, to bi bila potpuno pogrešna reakcija, rekao je Gabriel po dolasku na ministarski sastanak EU-a na Malti.

- Oni koji kod kuće žele zaraditi aplauz jer su rekli 'više ne razgovaramo s Turskom' neće ništa promijeniti u toj državi, tvrdi njemački ministar. 

Pozive na prekid pregovora između EU-a i Turske predvodi Austrija. Pregovori su započeli 2005., no zapeli su nakon političkih prepreka poput pitanja Cipra i otpora nekih europskih država koje nisu htjele tu većinski muslimansku državu u svom savezu, čak i prije prošlomjesečnog referenduma.

- Bilo bi apsolutno pogrešno držati se iluzije pristupa u EU, rekao je austrijski ministar vanjskih poslova Sebastian Kurz.

Na novi pristup prema Turskoj, članici NATO saveza s drugom najvećom vojskom, pozivaju i Nizozemska i Luksemburg, tradicionalne saveznice njemačke po pitanju vanjskih i ekonomskih pitanja. Nizozemski ministar vanjskih poslova Bert Koenders naglasio je da Europska komisija, koja vodi pregovore s Turskom, mora razjasniti kako Ankara stoji u zadovoljavanju kriterija za članstvo kako bi europske vlade imale temelj za bilo kakve daljnje odluke.

- Turska je ključna država u regiji. Moramo ostati angažirati, moramo razgovarati i slušati, smatra litavski ministar vanjskih poslova Linas Linkevicius.

Litva i Mađarska pozivaju na oprez, tvrdeći kako EU mora nastaviti dijalog s Ankarom, pogotovo stoga što Europa ovisi o turskoj pomoći o zadržavanju priljeva sirijskih izbjeglica. 

Erdogan je ovog tjedna u razgovoru za Reuters otkrio da će Turska promisliti o svom stavu o priključivanju Uniji ako će ju ona i dalje zadržavati. EU je najveći strani investitor i trgovinski partner s Turskom čija ju granica s Irakom, Sirijom i Rusijom preko Crnog mora čini i važnim saveznikom. Jedan od puteva prema napretku je proširivanje trgovinskih veza s Turskom i davanje većeg bescarinskog pristupa turskim kompanijama europskom tržištu od 500 milijuna građana.

- Mogući su pregovori o carinskoj uniji i mi bi trebali iskoristiti tu snagu da upitamo Tursku što ona zapravo želi, zaključio je francuski ministar vanjskih poslova Jean-Marc Ayrault.

>>>Turska prelazi na predsjednički sustav, Erdoganu mandat otvoren do 2029.

Kriza s Turskom dosegnula je vrhunac u ožujku, tijekom kampanje za referendum o proširenju ovlasti predsjednika Erdogana koji optužuje njemačke i nizozemske čelnike za nacističke i fašističke postupke nakon zabrane skupova u njihovim zemljama na kojima su trebali sudjelovati članovi turske vlade.

Većina država članica EU-a kritizira masovne čistke pokrenute nakon neuspjelog državnog udara, kao i uhićenja čelnika prokurdske oporbe, intelektualaca i novinara. Zabrinjava ih također moguće ponovno uvođenje smrtne kazne, koje je spominjao Erdogan, koje bi za Europljane predstvaljalo crvenu liniju.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju