Aktualno
StoryEditor

Nova knjiga Ivice Grčara demonstrira kako se protiv akademske čestitosti bori državom i pravom

21. Studeni 2018.

Knjigom Državom i pravom protiv akademske čestitosti predstavljenom u knjižnici i čitaonici Bogdan Ogrizović u Zagrebu priređivač Ivica Grčar na primjeru predsjednika Ustavnog suda RH Miroslava Šeparovića, uz predočenje velikog broja dokumenata, progovara o plagiranju znanstvenih radova. Ujedno ova knjiga govori i o nastojanju da se bilo kakav pokušaj ukazivanja na plagirane znanstvene radove u startu osujeti kao preventiva da bi se sve zataškalo od javnosti.

>>> Publikacija Ivice Grčara svjedoči o procesu uskraćivanja informacija novinarima

Autor je rekao da mu je u početku ideja bila ta da se novinarski istraži i obradi tema o Šeparovićevim nastojanjima da se spriječi objavljivanje Mišljenja Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju, kako piše u Uvodu knjige, o ‘nekorektnom prenošenju, prepričavanju i sažimanju tuđih tekstova‘ koji su se mogli naći u Šeparovićevom znanstvenom radu. Ipak, naglasio je, odmah se pokazalo da istraživanje treba proširiti jer se došlo do saznanja o nizu popratnih događaja i okolnosti, amoralnosti sudaca, ali je također potvrdio kako mu je bilo vrlo teško doći do dokumenata unatoč zakoskoj obavezi institucija i ustanova da ih predaju novinaru.

Knjiga se čita kao krimić

Promocija je izazvala dosta veliko zanimanje, poglavito akademske zajednice, čiji su predstavnici i sami govorili o problemima plagijata. Uz Grčara knjigu su promovirali prof. dr. sc. Milorad Milun s Prirodnoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu i Drago Pilsel, glavni urednik portala Autograf na kojem Grčar i inače objavljuje svoje tekstove.

Iako je Grčar na naslovnici knjige naveden kao priređivač, Milun smatra da je zapravo riječ o autorskom djelu jer on analizira razvoj događaja oko nastojanja da se spriječi donošenje Mišljenja Odbora i cijela priča zataška od javnosti te donosi i zaključak. On je naglasio kako se knjiga čita kao krimić, dosta je uzbudljiva s popratnom dokumentacijom jer u jednom momentu čitatelj će pomisliti da je akter negativac, a zapravo je pozitivac i obratno.

Izdavanje knjige Grčar je sam financirao, u vlastitom izdanju, što je napomenuo Pilsel podsjetivši okupljene da je riječ o autoru ‘čije tekstove izdavači neće objavljivati, ali ni on neće pisati tekstove koje bi objavljivali izdavači‘. Zato je knjigu dijelio besplatno svima koji su došli na promociju istovremeno zahvalivši svima koji su mu besplatno pomagali u pripremi izdanja.

Koliko ova knjiga ukazuje na duboku amoralnost i među pojedinim sucima i među članovima akademske zajednice, Pilsel je pokazao citirajući dr.sc. Pavela Gregorića sa zagrebačkog Instituta za filozofiju koji je noć prije promocije knjige napisao na Twitteru:

‘Ovaj je naslov bolno istinit i to je tektonska katastrofa od koje će se ova sirota mala zemljica desetljećima oporavljati. No oporavak neće početi tako brzo jer je sprega akademske mafije s politikom i pravosuđem odveć čvrsta, a opozicija unutar akademske zajednice neznatna.‘

23. studeni 2024 23:41