Nakon što Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM) donese odluku o žalbi Strabaga i talijansko-turskoga konzorcija Astaldi – CT Ictasa o graditeljima Pelješkog mosta, koja god strana izgubi, podnijet će tužbu Visokom upravnom sudu (VUS). Ondje pak vladaju mir i tišina jer VUS ne donosi nikakve odluke o javnoj nabavi čekajući da Ustavni sud ocijeni ustavnost Zakona o javnoj nabavi (ZJN).
>>>Crna Gora: Odlična izvedba i dobra reputacija za Kineze koji grade Pelješki most
To bi se moglo otegnuti godinama i ako na kraju VUS donese odluku suprotnu od DKOM-ove, Hrvatska bi tvrtki kojoj bi VUS dao za pravo trebala isplatiti golemu odštetu. Koliku, teško je reći, no naš dobro upućeni sugovornik mršti se i na samu tu pomisao. Ipak, napominje da bi mogla biti riječ najmanje o iznosu jednakom troškovima koje će Hrvatska snositi za gradnju Pelješkog mosta, a to je 15 posto od ukupne vrijednosti, dakle 300 milijuna kuna.
>>>Strabag uložio žalbu na izbor izvođača za Pelješki most
Međutim, nije u tome problem jer i u normalnim situacijama postoji mogućnost da viši sud promijeni odluku nižeg suda. Problem je u spornim odredbama ZJN-a koje je VUS sredinom prošlog ljeta poslao na ocjenu ustavnosti Ustavnom sudu, što bi se moglo otegnuti i na tri do četiri godine, koliko inače u prosjeku Ustavni sud procjenjuje sporne zakone. O ovome je Lider već pisao sredinom srpnja prošle godine.
>>>Butković potvrdio: Stigla je i druga žalba na izbor izvođača za Pelješki most
Podsjećanja radi, riječ je o članku 434. stavku 3. Zakona o javnoj nabavi koji nalaže VUS-u da donese odluku trideset dana nakon podnošenja tužbe. Pritom pisci zakona kao da nisu razmišljali o tome da se na tužbu mora očitovati tuženik kojemu je, prema Zakonu o upravnim sporovima, rok za očitovanje od trideset do šezdeset dana, ovisno o težini predmeta.
Već na prvom slučaju otkad je lani izglasan novi ZJN (tužba Libertas Dubrovnika protiv DKOM-a) pokazalo se da je DKOM-ov odgovor stigao nakon isteka roka donošenja rješenja, što znači da VUS zapravo nije imao vremena proučiti sve materijale i donijeti rješenje. Zato je izgledno da će Ustavni sud potvrditi da je sporni članak neustavan i naložiti Saboru da to ispravi. Posljedice nakon zaustavljanja tog postupka su očite.
Cijeli tekst pročitajte u novom broju tiskanog ili digitalnog Lidera.