Pojavili su se neki novi šerifi, urbanisti koji gradove pretvaraju u velike pametne telefone, alat za izvlačenje podataka. Velike tehnološke kompanije, dojam je, preuzimaju svjetske metropole, a pojam ‘pametan grad‘ mogao bi se zamijeniti ‘mjestom za ekstrakciju podataka‘.
Takve i slične suvremene paranoje svoje su mjesto našle i na stranicama novog broja Tehnopolisa, Liderova časopisa o inovacijama, znanosti i tehnologiji, ali nudi se i terapija. Tehnopolis je ovaj put posvećen pametnim gradovima, pa donosi mnoštvo svjetlih domaćih i stranih primjera opamećivanja, iskustva poduzetnika i građana, a ulazi i u prvi živi laboratorij urbanog razvoja u kojem žive ‘Andoridžini‘.
Predstavlja i megalomanske planove o stvaranju novih gradova i otkriva kako najbogatiji poduzetnici, filantropi, šeici i prinčevi počinju graditi inteligentne urbane tvorevine. Donosi i scenarije o razvoju pametnijih škola, turističkih odredišta, putovanja, energetski održivihrješenja, prometnihinovacija i voznog parka.
Dubravko Kičić, predsjednik Uprave BICRO BIOCentra objašnjava kako se stručnjaci vraćaju u Hrvatsku (zbog biotehnološkog centra), a Mario Kralj, vlasnik i direktor tvrtke Hangar18 i brenda NOA, otkriva kako prvi hrvatski pametni telefon traži investitora (jer je neodrživa njihova brzina razvoja bez kapitala).
Tehnopolis objašnjava i kako je jeftinije i pametnije, umjesto u klasično restrukturiranje, uložiti u robotsku procesnu automatizaciju tj. RPA. Bavi se i e-sportovima i fascinacijama psima, nanotehnologijom, tetovažama, a i liječenjem boli. Izdanje koje je na tržištu uz Lider od 13. travnja (12. travnja u Zagrebu) piše i o tome kako se piše presuda čovječanstvu.
Umjetna inteligencija i geoinženjerstvo samo su djelić priče o načinima na koji bi svijet u bliskoj budućnosti mogao završiti.
Svoj primjerak Tehnopolisa potražite na svim kioscima Tiska i iNovina.