Hrvati će 1. lipnja ući u novi dug koji, iako nije financijske prirode, nije manje bitan. Tog ćemo datuma iskoristiti sve prirodne resurse koji se mogu regenerirati u godini dana i onda nastaviti trošiti ‘kapital‘ koji se ne može obnoviti, odnosno, ući ćemo u ekološki dug.
Pokazuje to najnovije izvješće ekoloških organizacija World Wildlife Fund (WWF) i Global Footprint Network koje upozorava na nebrigu prema okolišu i prekomjerno korištenje Zemljinih resursa o kojima ovisimo.
Cijela Europska unija ulazi u ekološki dug sutra, 10. svibnja, upozorava izvješće. Da svi ljudi u svijetu dijele stil života stanovnika EU, već sutra bismo potrošili sve dostupne resurse koje Zemlja može obnoviti u jednoj godini. To znači da bi stanovnicima EU, umjesto jednog, trebalo 2,8 planeta kako bi zadovoljili svoje ‘potrebe‘.
[caption id="attachment_384570" align="aligncenter" width="622"] Tablica prikazuje ekološki dug u EU i svijetu[/caption]
Prošle godine je svjetski Dan ekološkog duga bio 1. kolovoza, a još nije poznato kada će biti ove godine. Riječ je o danu kada čovječanstvo potroši prirodne resurse koje planet može regenerirati u jednoj godini. Ostatak godine onda se iscrpljuje prirodni kapital koji se ne može obnoviti, a to se prekoračenje naziva - ekološkim dugom. Posljedice tog prekomjernog iskorištavanja prirodnih resursa uzrokuju deforestaciju, gubitak biološke raznolikosti, naglo opadanje ribljeg fonda, nestašicu vode, eroziju tla, zagađenje zraka i klimatske promjene. To pak uzrokuje sve češće ekstremne vremenske pojave poput suša, poplava i divljih požara, koje dovode do brojnih konflikata i pogoršavaju globalne nejednakosti.
Izvješće ističe brojne razlike između ekološkog otiska država članica EU i ostalih zemalja svijeta. Također pokazuje da niti jedna država članica ne djeluje na ekološki održivoj razini te predlaže potrebne akcije kojima bi Europa do 2030. omogućila prirodi oporavak i zaštitu, a do 2040. neutralizirala klimatske promjene.
Cijelo izvješće WWF-a pročitajte ovdje.